Nowotwory głowy i szyi - to musisz wiedzieć! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.04.2019

Nowotwory głowy i szyi – to musisz wiedzieć!

Nowotwory głowy i szyi zostały zdiagnozowane u ponad 150 000 pacjentów w Europie w 2012 roku. To prawie trzy razy tyle ile mieści się na trybunach Stadionu Narodowego w Warszawie. Występują w połowie rzadziej niż rak płuc, ale dwa razy częściej niż rak szyjki macicy.

Mimo że z roku na rok liczba występowania nowych przypadków nowotworów głowy i szyi jest coraz większa, wiedza o nich jest na bardzo niskim poziomie. Problematyka tych nowotworów jest rzadko poruszana w mediach, a stopień świadomości społeczeństwa pozostawia wiele do życzenia.

Na nowotwory głowy i szyi najbardziej narażeni są palacze i osoby nadużywające alkoholu. Do guzów może doprowadzić również przewlekłe drażnienie błon śluzowych, np. przez protezę zębową, a także zła higiena jamy ustnej. Najczęściej chorują osoby w 6. i 7. dekadzie życia. Ostatnio specjaliści zaobserwowali jednak niepokojący trend – złośliwe nowotwory głowy i szyi dotykają coraz młodsze osoby, które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu. Ma to ścisły związek z wirusem HPV, który jest jednym z czynników ryzyka choroby.

Kilka faktów o nowotworach głowy i szyi:

  • Rak głowy i szyi jest 7. najczęściej występującym nowotworem na świecie.
  • Na świecie rocznie głowy i szyi rozpoznaje się u 600 000 osób, a 350 000 pacjentów umiera.
  • Nowotwory głowy i szyi w Polsce stanowią 6 procent wszystkich nowotworów.
  • Mężczyźni chorują dwa do trzech razy częściej niż kobiety, ale liczba występowania nowotworów głowy i szyi u kobiet wciąż wzrasta.
  • Mają wyjątkowo negatywny wpływ na jakość życia.

Czytaj dalej…

Autor

- Gazeta BałtyckaMoto Replika