Obywatelska inicjatywa w walce z koronawirusem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.03.2020

Obywatelska inicjatywa w walce z koronawirusem

Dostarczyć posiłki personelowi medycznemu walczącemu z pandemią koronawirusa – taka misja przyświeca obywatelskiej inicjatywie #WzywamyPosiłki, która od tygodnia w całej Polsce. W akcji, na zasadach pro bono, udział biorą sieci restauracji, firmy cateringowe, producenci żywności i napojów oraz kilkadziesiąt mniejszych podmiotów z branży gastronomicznej. Od momentu startu dostarczono już 14302 posiłki. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Lekarska.

Inicjatywa #WzywamyPosiłki zrodziła się z chęci okazania wdzięczności i wsparcia pracownikom służby zdrowia, którzy walczą na pierwszej linii z pandemią koronawirusa. Informacje o sytuacji wyczerpanego personelu medycznego w krajach, które wcześniej doświadczyły pandemii zainspirowały organizatorów do stworzenia ogólnopolskiej akcji wspierającej polski personel medyczny. #WzywamyPosiłki łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Organizatorzy weryfikują stan zapotrzebowania na żywność i napoje w poszczególnych placówkach i wysyłają posiłki tam, gdzie rzeczywiście ktoś na nie czeka. Dostawy obejmują szpitale, stacje pogotowia i laboratoria diagnostyczne – codziennie dołączają kolejne miejsca.

W imieniu całego środowiska lekarskiego DZIĘKUJĘ za wspaniałą inicjatywę, jaką jest #WzywamyPosiłki. W tym trudnym czasie – gdy przybywa zarażonych koronawirusem, wzrasta tempo pracy i stres – lekarze, jak i cały personel medyczny zapominają lub nawet nie mają chwili i siły na posiłek. Dziękujemy, że pamiętacie o nas. Dziękujemy, że dbając o nas, dbacie również o swoje zdrowie. Dzięki Waszemu wsparciu, chcemy i będziemy dalej walczyć. Nadanie tej inicjatywie naszego patronatu było sprawą oczywistą. Jest to dla nas zaszczyt, że możemy się do Was przyłączyć.

DZIĘKUJEMY za pracę Waszą i innych obywatelskich inicjatyw. Społeczna solidarność, nam i wszystkim wokół, dodaje sił w pokonywaniu epidemii. – powiedział w oświadczeniu opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Matyja.

Akcja rozpoczęła się w piątek 13 marca od zamieszczonego na Facebooku posta na prywatnym profilu z apelem o zorganizowanie wsparcia dla personelu szpitalnego. W ciągu 3 dni od publikacji, wydarzenia nabrały zawrotnego tempa. W weekend powstał sztab organizacyjny, a już w poniedziałek do #WzywamyPosiłki zaczeli dołączać mali i duzi partnerzy, którzy pro bono dostarczają posiłki i swoje produkty do szpitali. W nagłośnieniu wszystkich działań pomaga Facebook Company który także został oficjalnym partnerem inicjatywy.

Czytaj dalej…

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.Moto Replika