"Na wnuczka". Na czym polega oszustwo? Oszuści podają się za krewnych i wyłudzają pieniądze | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.03.2013

„Na wnuczka”. Na czym polega oszustwo?

Policjanci z Gdyni, apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z obcymi osobami, które zazwyczaj telefonicznie proszą o pożyczkę pieniędzy podszywając się pod krewnych swoich ofiar.

"Na wnuczka" - uwaga na oszustów w Gdyni

Proceder zazwyczaj wygląda podobnie. Na numer telefonu stacjonarnego starszej osoby dzwoni oszust i podszywając się pod członka rodziny prosi o pożyczkę dużej kwoty pieniędzy. Najczęściej opowiada, że jest w trudnej sytuacji finansowej, uległ wypadkowi lub ma niepowtarzalną okazję zakupić wartościową nieruchomość albo samochód po bardzo atrakcyjnej cenie.

Po odbiór umówionej kwoty oszust przysyła podstawioną osobę „kolegę”, który w jego imieniu ma przyjąć pieniądze i je przekazać we właściwe ręce.

W ten sposób sprawcom udało się oszukać w ostatnim czasie 2 mieszkańców Gdyni, 4 innych zorientowało się, że mają do czynienia z próbą przestępstwa na ich szkodę i zerwało kontakt z fałszywymi wnuczkami.

Apelujemy o stosowanie „Zasad Ograniczonego Zaufania”, które powstały z myślą o seniorach aby uchronić ich przed zagrożeniami i działaniem oszustów.

W przypadku, gdy w rozmowie telefonicznej nieznana osoba podając się za naszych członków rodziny poprosi o pieniądze, oddzwońmy sami do naszego krewnego i upewnijmy się, że pomoc finansowa jest potrzebna.

O przypadkach prób oszustw tzw. metodą „na wnuczka” należy niezwłocznie powiadomić Policję pod nr 12.

W przypadku, gdy sprawcy będą się podawali za policjantów, należy natychmiast zatelefonować do dyżurnego Policji pod nr 12 i upewnić się, czy Policja realizuje czynności związane z naszą osobą.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika