Policjanci rozbili grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.08.2014

Policjanci rozbili grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami odszkodowań komunikacyjnych. W akcji prowadzonej wspólnie z niemiecką policją wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy gdańskiej komendy wojewódzkiej wspieranych przez policjantów z Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka. Zatrzymano 17 osób, dwoje z nich zostało tymczasowo aresztowanych, a dwanaście jest pod dozorem policyjnym. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

policja-zatrzymanie

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od 1,5 roku rozpracowywali grupę, której członkowie zajmowali się wyłudzeniami odszkodowań komunikacyjnych. Proceder zorganizowało oraz kierowało nim dwóch mężczyzn. Namówione przez nich osoby fingowały lub pozorowały zdarzenia, w wyniku których miało dojść do uszkodzenia pojazdu. W zgłaszanej ubezpieczycielowi szkodzie podawano niezgodne z prawdą okoliczności uszkodzenia auta. W ten sposób sprawcy wyłudzili blisko dwa miliony złotych. Część z nich działała w zorganizowanej grupie przestępczej.

W związku ze sprawą policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej wspierani przez policyjnych antyterrorystów i funkcjonariuszy z komend miejskich Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka weszli do 20 mieszkań na terenie Rumii, Redy i Wejherowa. W akcji wzięło udział ponad 100 pomorskich policjantów. Zatrzymano łącznie 17 osób podejrzewanych o wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych, część z nich działała w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono 20 tys. zł i kilka samochodów. Równolegle, w ramach pomocy prawnej, policja niemiecka przeprowadziła przeszukania u pięciu osób na stałe zamieszkujących w Niemczech.

Zatrzymani , to kobiety i mężczyźni w wieku od 22 do 68 lat. Wszyscy zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty. Z uwagi na to, że jednym z podejrzanych jest funkcjonariusz wejherowskiej jednostki, w sprawę włączyli się policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusz został zawieszony w czynnościach.

Na podstawie zebranego w śledztwie materiału dowodowego 44-letni mężczyzna i 26–letnia kobieta zostali tymczasowo aresztowani. Wobec 12 osób prokurator zdecydował o dozorze policyjnym.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika