Pomorscy antyterroryści istnieją już 35 lat | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.06.2013

Pomorscy antyterroryści istnieją już 35 lat

W piątek na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku pomorscy antyterroryści obchodzili 35-lecie działania. Z tej wyjątkowej okazji zorganizowano uroczysty apel z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, kadry kierowniczej garnizonu pomorskiego, byłych antyterrorystów oraz gości reprezentujących zaprzyjaźnione służby i instytucje.

antyterrowrysci_35_lat-1

W piątkowe popołudnie policjanci z gdańskiego SPAP-u świętowali 35-lecie funkcjonowania. Uroczysty apel odbył się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Spotkaniu przewodniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Czesław Koszykowski, a poprowadził je Dowódca Pododdziału i jego Zastępca.

antyterrowrysci_35_lat-2

Gdański Pododdział Antyterrorystyczny został wydzielony ze struktur Oddziału Prewencji w 2000 roku i przekształcony w Policji w Gdańsku. W tej formie działa do dzisiaj.

antyterrowrysci_35_lat-3

Funkcjonariusze gdańskiej jednostki w trakcie służby przechodzą szereg specjalistycznych szkoleń i kursów takich jak m.in. kurs spadochronowy, płetwonurkowy, działań taktyczno-bojowych, alpinistyki górskiej, ratownictwa medycznego i morskiego, szkolenie snajperskie.

antyterrowrysci_35_lat-4

Cykl szkolenia praktycznego uzupełniany jest szkoleniem teoretycznym obejmującym zagadnienia praktyki policyjno-prawnej, podstawy psychologii, zapoznanie z nowymi rodzajami uzbrojeń i wyposażenia.

antyterrowrysci_35_lat-5

Od 200 roku nową jakość w działalności gdańskiego Pododdziału Antyterrorystycznego stanowią morskie działania specjalne. W ciągu wielu lat służby funkcjonariusze brali udział w licznych działaniach, w tym zatrzymaniach członków zorganizowanych grup przestępczych, odbijali osoby porwane dla okupu, zabezpieczali wizyty najważniejszych osób w randze prezydentów, premierów oraz koronowanych głów państw.

antyterrowrysci_35_lat-6

w jednostce antyterrorystycznej to ciężka i żmudna praca, do której trafiają policjanci o szczególnych predyspozycjach R1; samodyscyplina, odwaga, samodoskonalenie, a przede wszystkim w zespole stanowią o ich sile i wartości.

antyterrowrysci_35_lat-7

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć funkcjonariuszy, którzy podczas służby oddali własne życie. Następnie najbardziej zasłużeni policjanci otrzymali motywacyjne, natomiast zaproszeni goście na ręce Dowódcy Pododdziału składali gratulacje i życzenia sukcesów w dalszej służbie.

antyterrowrysci_35_lat-8

antyterrowrysci_35_lat-9

(Fot. KWP Gdańsk)

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika