Zmiany w przepisach: Odblaski będą obowiązkowe dla pieszych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.08.2014

Zmiany w przepisach: Odblaski będą obowiązkowe dla pieszych

Od przyszłego tygodnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. zwracają uwagę, iż nowy przepis może ocalić życie wielu użytkowników dróg. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Zmiany w przepisach: Odblaski będą obowiązkowe dla pieszychNowy przepis wchodzi w życie 31 sierpnia br. i nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Imię... pisze:

    Idiotyczny przepis. Kolejny

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>