II Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.04.2013

II Gdański Festiwal Impro „Podaj Wiosło”

Trzy wieczory pełne IMPRO w różnych odcieniach teatralno-kabaretowych. Formy krótkie, długie i mieszane, w których wezmą udział grupy z całej Polski.

II Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło"

Impro (improv) jest jedną z formuł szeroko rozumianego teatru improwizacji. Specyfiką Impro jest to, że improwizujący urzeczywistniają na scenie pomysły widzów – współuczestników wydarzenia, a czynią to w ściśle określonych ramach gier bądź dłuższych form występu. Dzięki takiej formule spotkanie improwizatorów i widzów jest kreatywne i bardzo wciągające dla obu stron.

II Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło"Za granicą Impro znane jest już od połowy XX wieku, stanowiąc równorzędną gałąź rozrywki, a także bardzo często jest wykorzystywane w treningu aktorskim. W Polsce dopiero odkrywamy tę formę – pewnego rodzaju przełom nastąpił mniej więcej dwa-trzy lata temu. Wtedy to, niezależnie od siebie, zawiązało się kilka grup improwizacyjnych (a przynajmniej można było o nich usłyszeć). Zespoły te działają w różnych środowiskach, nie ma zatem nic dziwnego w tym, że każdy z nich rozwija się samodzielnie, a ich publiczność poznaje formułę właśnie przez nich uprawianą.

Organizując Gdański Impro kierujemy się trzema względami:

  • po pierwsze umożliwiamy wspólne występy grupom Impro z całej Polski, wymianę poglądów a także doświadczeń (w ramach warsztatu);
  • po drugie umożliwiamy mieszkańcom Gdańska i całego Trójmiasta przeżycie twórczej przygody. Ponadto, jakkolwiek Impro jest bardzo atrakcyjne, jest wciąż znane stosunkowo niewielkiej liczbie osób. Faktem jest, że istnieje grupa lojalnych odbiorców, którzy regularnie uczęszczają na występy. Są to w większości studenci. Wyjście do teatru sprawia, że możemy zainteresować tą formą występu nowych odbiorców.
  • po trzecie – tworzymy festiwal, który ma szansę stać się jedną z wizytówek Gdańska (i Trójmiasta). Możemy poszczycić się tym, że Gdańsk stanowił bardzo ważny ośrodek teatrów studenckich (m.in. Bim-Bom – jeden z dwóch pierwszych teatrów studenckich powstałych w Polsce na początku lat 50-tych czy Teatrów Studenckich „Wyjście z cienia”). Obecnie zjawisko teatru studenckiego jako takie nie istnieje, ale potrzeby młodych ludzi pozostają te same. Ufamy, że Impro jest odpowiedzią na potrzeby naszych czasów – dla społeczeństwa interaktywnego. I edycja festiwalu udowodniła, że w świecie okołoteatralno-kabaretowym Gdańsk znów zajmuje bardzo ważne miejsce.

II Gdański Impro „Podaj Wiosło” to przede wszystkim możliwość spotkania się i obejrzenia pracy najlepszych grup Impro z całej Polski, a także warsztat dla ludzi improwizujących oraz osób, które chciałyby spróbować swoich sił w tej formule.

ORGANIZATOR
  • Stowarzyszenie Społeczno – Artystyczne KULTYWATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
  • Miejski Miniatura w Gdańsku
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika