Igor Michalski obejmie stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.12.2013

Igor Michalski obejmie stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni

Zarząd Województwa Pomorskiego 24 grudnia br. podjął uchwałę o mianowaniu Igora Michalskiego – aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, reżysera, ostatnio dyrektora teatru w Kaliszu – na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Nowy dyrektor obejmie obowiązki 1 stycznia 2014 r. i będzie pełnił swą funkcję do 31 sierpnia 2017 r.

Igor Michalski

Igor Michalski. (Fot. Paweł Kuźniar)

Rekomendowana przez Zarząd Województwa Pomorskiego kandydatura Igora Michalskiego została pozytywnie zaopiniowana zarówno przez związki zawodowe działające w Teatrze Muzycznym, jak i przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Igor Michalski urodził się w 1957 roku. W 1980 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutował w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie występował do 1982 roku. W latach 1982-2006 był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W roku 2006 został zastępcą dyrektora redakcji filmowej TVP1 w Warszawie. Po 25 latach powrócił do Kalisza, obejmując w marcu 2007 roku stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Igor Michalski wystąpił w niemal 80 rolach teatralnych, spośród których wymienić należy rolę Józefa K. w „Procesie” F. Kafki w reżyserii Romany Próchnickiej (1981) czy Dziennikarza w „Weselu” S. Wyspiańskiego (1982) w teatrze kaliskim, a także w spektaklach gdańskiego Teatru Wybrzeże reżyserowanych przez: Krzysztofa Babickiego (Hans w „Już prawie nic” J. Andrzejewskiego, 1983; Szigalew w „Biesach” F. Dostojewskiego, 1992; Solony w „Trzech siostrach” A. Czechowa, 1995), Annę Augustynowicz (Kierownik w „Po deszczu” S. Balbel, 2000), Rudolfa Zioło (Doktor w „Woyzecku” G. Büchnera, 1995; Gilbert w „Nożach w kurach” D. Harrowera, 2003; Dziennikarz w „Weselu” S. Wyspiańskiego, 2005 – za tę rolę otrzymał nagrodę na 31. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w 2006 roku). Grał także u Kazimierza Kutza, Grzegorza Wiśniewskiego i Jana Klaty.

Wielokrotnie pełnił funkcję asystenta reżysera, a osobiście wyreżyserował spektakl muzyczny „Sceny miłosne dla dorosłych” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, który uznano za „odrodzenie polskiego kabaretu w najszlachetniejszej odmianie” (T. Skutnik). Wielokrotnie był drugim reżyserem filmów telewizyjnych i fabularnych (np. „O dwóch takich, co nic nie ukradli” w reż. Ł. Wylężałka).

W swoim dorobku telewizyjnym ma udział w 16 przedstawieniach Teatru TV. Występuje także w filmach telewizyjnych i popularnych serialach – „Pensjonat pod Różą”, „Radio Romans” oraz „M jak miłość”. Wystąpił m.in. w filmach „Czas dojrzewania” M. Waśkowskiego, „Pajęczarki” B. Sass, „Drugi brzeg” M. Łazarkiewicz, „Wkrótce nadejdą bracia” K. Kutza oraz „Wróżbach kumaka” R. Glińskiego. W latach 2004-2008 występował jako Narrator w oratoriach Piotra Rubika z tekstami Zbigniewa Książka „Świętokrzyska Golgota” (które także reżyserował), „Tu es Petrus” i „Psałterz Wrześniowy”.

Sprawując od 2007 roku funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. W. Bogusławskiego, Igor Michalski w istotny sposób wpłynął na odrodzenie tej sceny w zakresie poziomu artystycznego, organizacji pracy w teatrze oraz modernizacji jego zaplecza lokalowo-technicznego. Podniesienie poziomu artystycznego teatru możliwe było dzięki umiejętnemu kształtowaniu repertuaru, który musiał odpowiadać oczekiwaniom różnych grup publiczności (dorośli widzowie o tradycyjnych oczekiwaniach, młoda publiczność nastawiona na współczesne formy wyrazu scenicznego, młodzież szkolna i dzieci), a zarazem mieścić się w aktualnych nurtach teatru polskiego i europejskiego. Repertuar teatru uwzględnia zatem zarówno dramaty klasyczne (np. „Hamlet” i „Wieczór Trzech Króli” W. Szekspira, „Gwałtu, co się dzieje” i „Trzy po trzy” A. Fredry, „Rewizor” M. Gogola) w ich nowoczesnej interpretacji, jak również sztuki najnowsze. W każdym sezonie przygotowywana była polska prapremiera współczesnego dramatu obcego (D. Drabka, W. Szenderowicza, E. Walsha, P. Turriniego) bądź premiery sztuk ważnych we współczesnym dyskursie społecznym (np. „Plotka” F. Vebera, „Przełamując fale” wg scenariusza Larsa von Triera, „Iluzje” I. Wyrypajewa) oraz spektakle tworzone na teatru, np. widowiska muzyczne – „Ferdydurke” i „Summertime”. Ważną część repertuaru stanowią także przedstawienia dla młodych widzów, przygotowywane ze szczególną starannością, by pokazać specyfikę i magię teatru, które pozwoliłyby tej grupie publiczności postrzegać teatr jako sztukę nowoczesną, dynamiczną, mogącą konkurować z nowymi mediami (np. „Piotruś Pan” J. M. Barriego, „Błękitny ptak” M. Maeterlincka).

Dbając o wysoki poziom artystyczny przedstawień, Igor Michalski do współpracy zaprasza wybitnych twórców teatralnych, np. reżyserów – Grzegorza Wiśniewskiego, Marka Kalitę, Wojciecha Kościelniaka, Norberta Rakowskiego, Rudolfa Zioło, oraz aktorów – Krzysztofa Franieczka, Magdalenę Popławską, Tomasza Kota. Jednocześnie scena kaliska otwarta jest dla młodych twórców, umożliwiając im debiut bądź doskonalenie warsztatu reżyserskiego (M. Derlatka, M. Podstawny, Ł. Zaleski, Sz. Kaczmarek) i aktorskiego (np. Sara Celler-Jezierska, Łukasz Stawarczyk, Maja Luxenberg).

Potwierdzeniem wysokiego poziomu artystycznego Teatru im. W. Bogusławskiego są między innymi nagrody – w ostatnim sezonie wyróżnienie zdobyte na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku czy prestiżowa nagroda dla Macieja Podstawnego za reżyserię „Przełamując fale” na 4. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr.

Od 2007 Igor Michalski jest dyrektorem Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. W roku 2010 KST – najstarszy nieprzerwanie odbywający się polski festiwal teatralny – miał swoją jubileuszową, 50. edycję. W repertuarze KST znajdują się najwybitniejsze polskie przedstawienia, prezentujące zróżnicowane techniki aktorskie.

Igor Michalski, niezależnie od pracy zawodowej, angażuje się także w sprawy środowiska teatralnego, będąc przez trzy kadencje (1996-2001) członkiem Prezydium i Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich, a w latach 1999-2001 wiceprezesem Związku Artystów Scen Polskich. Od 2001 roku jest wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Poezji Zbigniewa Herberta, w 2007 na podstawie nominacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszedł w skład Komitetu Organizacyjnego Roku Zbigniewa Herberta. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury za rok 2005 oraz został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W roku 2009 otrzymał Nagrodę Miasta Kalisza za działalność artystyczną. W roku 2010 Igor Michalski z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej otrzymał medal Gloria Artis.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>