Włochy w podziemiach Ratusza Staromiejskiego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.05.2012

Włochy w podziemiach Ratusza Staromiejskiego

Włoska kultura, ciekawostki kulinarne oraz niezwykłe krajobrazy, czyli Włochy na wyciągnięcie ręki, podczas cyklu spotkań w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

„Ciao Italia” to cykl spotkań z włoskim pejzażem, kulturą i kuchnią, organizowany w gdańskiej restauracji „Pomodoro” w podziemiach Ratusza Staromiejskiego, przez NCK oraz Studio Dokumentacji Podróżniczej egc.

Dzieło artystki Ewy Niewadzi pt. Martwa natura z karczochem. (Fot. E. Niewadzi)

Mija półmetek cyklu włoskich spotkań w podziemiach Ratusza.

– Obecnie powstaje już gdańskie grono sympatyków Italii i włoskiej kuchni – mówią organizatorzy spotkań. – Trafili na nie także prawdziwi Włosi i Sycylijczycy

Podczas ostatniego spotkania, dzięki opowieściom Ewy Cichockiej i Magdy Pannert, autorek zdjęć z Sycylii i wyspy Marettimo można było przenieść się gdzieś pomiędzy Europę a Afrykę. Ich gawędę o polskich literatach na Sycylii i romansach z włoskiego kina dopełniła opowieściami o mitycznych Wyspach Eolskich i niezwykłym trunku z Marsali Pani Konsul Claudia Filippi Chodorowska.

W jeszcze lepszy nastrój wprowadzili gości gospodarze częstując smacznymi sycylijskimi specjałami m.in. „ryżowymi pomarańczkami” – arancini oraz proponując do degustacji sycylijskie wino Marsalę. Uczestnicy mieli okazję otrzymać także ostatni numer magazynu „Dolcevita” oraz wziąć udział w losowaniu upominków m.in. książek z księgarni PWN.

Podczas kolejnego wieczoru 24 maja poznamy nowe ciekawostki z wojaży po Sycylii polskich artystów. Dowiemy się m.in. który człowiek pióra był także drugim Polakiem – zdobywcą na największym czynnym wulkanie Europy, dlaczego Mickiewicz nie zobaczył Etny i co zabrał z Sycylii na Litwę, a także który, polski kompozytor po degustacji lokalnego wina uszkodził słynną fontannę w Taorminie? Poznamy również niezwykły związek, który połączył na Sycylii muzykę operową z… makaronem.

Gawęda „Polak tu był” jest relacją z kobiecej wyprawy w 2011 r. na Sycylię i była zaprezentowana podczas tegorocznych KOLOSÓW w Gdyni i na festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy.

O oprawę artystyczną spotkania zadbało Studio Dokumentacji Podróżniczej egc, które zaprezentuje premierowe fotografie artystki Ewy Niewadzi pt. „Martwa natura z karczochem”. Autorka mieszka na Sycylii pod Etną i stworzyła serię niezwykłych zdjęć, wykorzystując do swoich kompozycji lokalne owoce, warzywa i ryby oraz oryginalne rekwizyty.

Spotkaniu towarzyszyć będzie tradycyjnie degustacja lokalnych potraw i wina. I tu gospodarz zapowiada niespodzianki, ciekawe opowieści, rady i przepisy. O nagrody w konkursie publiczności zadba księgarnia
PWN.

PROGRAM

PATRONAT:

  • Pani Claudia Filippi Chodorowska, Konsul Honorowy Italii w Gdyni
  • Gazzetta Italia
  • Stowarzyszenie Italiani in Polonia

TERMINY:

  • 24 maja, godz. 18.00, fotografie zdjęć Ewy Niewadzi pt. „Martwa natura z karczochem” i gawęda pt. „Polak tu był” cz.3
  • 14 czerwca, godz. 18.00, fotografie Magdy Pannert i Ewy Cichockiej pt.”Kiedy wyschną balate Vuccirii?” i gawęda pt. „Polak tu był” cz. 4

MIEJSCE:

  • Restauracja „Pomodoro” – podziemia Ratusza Staromiejskiego NCK, ul.Korzenna 33/35 Gdańsk

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika