15 lat modeli BMW serii X | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.10.2014

15 lat modeli BMW serii X

Oznaczenie X w samochodach marki pojawiło się już w latach 80 i oznaczało napęd na cztery koła. Od 5 lat to oznaczenie nowej kategorii aut.

15 lat modeli BMW serii X

X5 zadebiutowało jako pierwszy na świecie pojazd sportowo-aktywny Sports Activity Vehicle, który wkrótce rywalizował o pozycję lidera nie tylko na drogach, ale i poza nimi, w off-roadzie, przyciągając zupełnie nowe grupy klientów do marki BMW. Wprowadzenie do sprzedaży w roku 1999 modelu BMW X5 było istotnym krokiem w historii modeli BMW X na rynkach samochodowych całego świata.

Dziś, w 5 lat później, z pioniera zupełnie nowej kategorii rozwinęła się cała rodzina X, na którą składa się 5 modeli BMW X. Ich dopełnieniem są dwa wyczynowe samochody klasy 4×4 produkcji BMW M GmbH, modele BMW X5 M oraz BMW X6 M. BMW X5 jest na rynku już w 3. swej generacji, zaś sportowo-aktywne coupe X6 oraz BMW X3 – w drugiej. BMW X1 natomiast zapewnia wielowymiarową radość z jazdy w segmencie aut kompaktowych. Kolejne sportowo-aktywne coupe, nowe BMW X4, łączy w sobie dynamikę i sportową elegancję w segmencie klasy średniej. Każdy z tych modeli był pierwszym samochodem klasy premium w swoim polu rywalizacji.

Rodzina X będzie się w przyszłości rozwijać i rozrastać – w końcowej fazie projektowania jest BMW X7, wyjątkowo duży i luksusowy model. A popularność modeli BMW X, która w decydujący sposób przyczyniła się do uzyskania przez BMW pozycji najlepiej sprzedającego producenta samochodów czteronapędowych, wciąż rośnie.

Do dziś na świecie nabywców znalazło ponad 3,3 mln samochodów rodziny X, a niemal co trzeci samochód marki BMW to dziś model z rodziny BMW X.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika