Audi Q5 - nowa odsłona | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.07.2020

Audi Q5 – nowa odsłona

Już od lat Audi Q5 należy do najczęściej kupowanych na europejskich rynkach SUV-ów w segmencie pojazdów klasy średniej premium. Teraz Audi go ulepszyło i uatrakcyjniło. Zoptymalizowany model Q5 łączy w sobie sportowy charakter z walorami użytkowymi i oferuje bogatą gamę systemów infotainment i wsparcia kierowcy. Jeszcze bardziej wyostrzona stylistyka zewnętrzna przebojowego Audi Q5 podkreśla jego przynależność do rodziny modelowej Q i – jako nowość w skali światowej – oferuje tylne światła w cyfrowej technice diod organicznych OLED.

Stylistyka zewnętrzna: Jeszcze bardziej wyrazisty język stylistyczny, typowy dla rodziny modelowej Audi Q

Na wygląd zewnętrzny Audi Q5 ewidentny wpływ ma jednoznaczna tożsamość rodziny modelowej Q, która stanowi emanacja siły, atletycznego wyglądu i bezpieczeństwa. Teraz, w procesie odmładzania modelu, styliści jeszcze bardziej uwypuklili to wrażenie. Ośmiokątna osłona chłodnicy Singleframe jest teraz bardziej płaska i wydaje się być szersza. Boczne wloty powietrza są wyższe, a ich strukturę wyznaczają trapezoidalne obramowania. Reflektory diodowe mają nową, wysoko umiejscowioną sygnaturę świateł do jazdy w dzień. Patrząc na pojazd z boku zauważymy, że zarysowana na nowo listwa progowa sprawia, iż model Q5 zdaje się być lżejszy, a prześwit – większy.

Z tyłu, nowa jest listwa dekoracyjna między światłami tylnymi oraz dyfuzor ze swą poprzeczną klamrą. Obok podstawowej linii stylistycznej dostępne są dwie linie opcjonalne. W ramach linii „Advanced”, pionowe żebra w osłonie chłodnicy Singleframe podobnie jak osłony podwozia pod przednim i tylnym zderzakiem nie są czarne, lecz chromowane na kolor srebrny. Natomiast linia wyposażenia zewnętrznego „S line” charakteryzuje się sportową kratownicą o strukturze plastra miodu w osłonie chłodnicy Singleframe i chromowaną klamrą otaczającą dyfuzor. Dwa z dwunastu dostępnych kolorów lakieru to nowości – zielony District i niebieski Ultra. Na życzenie dostępny jest pakiet optyczny Czerń.

Stylistyka wnętrza: wizualna lekkość i doskonała jakość

Pozioma orientacja wnętrza nadaje mu szerokości i lekkości. Plastycznie uformowana, elegancko zaokrąglona listwa dekoracyjna, oddziela od siebie górną i dolną strefę deski rozdzielczej. Centralny punkt stanowi nowy, swobodnie zawieszony wyświetlacz dotykowy MMI touch z funkcją akustycznej reakcji zwrotnej. Nie ma tu już dotychczas stosowanego regulatora obrotowo-przyciskowego na konsoli tunelu środkowego. Zwolnione miejsce wypełnia teraz schowek.

Nabywca odmłodzonego Audi Q5 ma wybór między trzema liniami wyposażenia wnętrza: bazową, design selection i S line. Można je dowolnie łączyć z zewnętrznymi liniami stylistycznymi. Do pakietu stylistycznego wnętrza design selection należy pakiet oświetlenia konturowego/Ambiente: jego efekty świetlne podkreślają wykończenie typowe dla marki Audi.

Nowość na skalę światową: cyfrowa technika diod organicznych OLED w tylnych światłach Audi Q5

W odmłodzonym modelu Q5 po raz pierwszy dostępna jest kolejna generacja technicznej innowacji: wydajnych diod organicznych OLED, które emitują homogeniczne światło. Opcjonalnie tylne światła nowego Audi Q5 wykonane są w takiej właśnie technice diod organicznych OLED. Każde ze świateł zawiera w swoim wnętrzu trzy sekcje, po sześć segmentów w każdej sekcji. Umożliwiło to stylistom i projektantom Audi zastosowanie jednej jednostki sterującej do tworzenia różnych wyglądów i sygnatur świateł.

– Zalety cyfrowych diod organicznych OLED to obok perfekcyjnego kontrastu wysoka homogeniczność oraz minimalne odstępy między segmentami – objaśnia Stephan Berlitz, kierownik działu innowacji świateł w Audi. – Cyfrowe diody organiczne OLED są dlatego tak doskonałym rozwiązaniem technicznym, że w przyszłości mogą z wysoką precyzją i dużą zmiennością oferować spersonalizowaną stylistykę świateł. Jest jeszcze wiele możliwości dalszego rozwoju tej technologii.

Zamawiając swoje Audi Q5 klienci mogą wybierać spośród trzech sygnatur świateł tylnych. Dla każdej sygnatury stworzono charakterystyczne efekty świetlne na powitanie i pożegnanie, przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu. W trybie „dynamic” systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, światła przełączają się na jeszcze inną sygnaturę. Ponadto światła tylne w technice diod organicznych OLED oferują funkcję rozpoznającą, że zbliża się jakiś obiekt: gdy do stojącego Audi Q5 na odległość krótszą niż dwa metry zbliży się od tyłu inny uczestnik ruchu drogowego, aktywują się wszystkie segmenty diod organicznych OLED. Gdy nasz pojazd rusza, włącza się ponownie pierwotna sygnatura świetlna.

Dynamiczne kierunkowskazy stanowią dopełnienie spektrum cyfrowych świateł tylnych wykonanych w technice diod organicznych OLED. Wyposażenie standardowe modelu Q5 stanowią obecnie reflektory diodowe, a reflektory diodowe Matrix można zamówić w opcji. Ich inteligentnie sterowane światło drogowe daje większe bezpieczeństwo i komfort, bez oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj dalej…

 

Autor

- Gazeta Bałtycka