Serwis turbosprężarek „Mandrex” Gdańsk, ul. Tuwima 1 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.10.2016

Czy warto regenerować turbosprężarkę?

Warsztat samochodowy PHU „Mandrex” Andrzej Abiński, ul. Tuwima 1, 80-210 Gdańsk – specjalizujący się przede wszystkim w naprawie turbosprężarek. Czy warto skorzystać z usług tej firmy?I czy w ogóle warto regenerować turbosprężarkę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

mandrex-2

Jak czytamy na firmowej stronie internetowej, Mandrex Gdańsk to profesjonalny warsztat samochodowy, cechuje Nas pasja oraz wysoka jakość wykonywanych usług”. Czy tak faktycznie jest?

Warsztat znajduje się na przydomowym niewielkim podwórku. Pierwsze co po wejściu zwraca uwagę to wrażenie przydomowego warsztatu dla mechanika-hobbysty. „Serwis” jest w istocie dwustanowiskowym, niewielkim i chyba nie najlepiej wyposażonym garażem (choć atrakcyjna strona internetowa sugeruje zupełnie coś innego). W środku jest bardzo ciemno. Nie zauważyliśmy żadnych podnośników hydraulicznych, jest za to kanał. W przypadku konieczności podniesienia auta, pan mechanik korzysta ze zwykłego podnośnika typu „żaba”. Jeśli chodzi o narzędzia – sytuacja wygląda podobnie. Przeważają raczej klucze z zestawu mechanika-hobbysty niż profesjonalisty.

mandrex-1

Podczas naszej wizyty w warsztacie pracowała tylko jedna osoba i chyba tak jest stale. W trakcie naprawy, którą zleciliśmy, zorientowaliśmy się, że mechanik ma dość ograniczony dostęp do niezbędnych części zamiennych. A okazuje się, że nawet w przypadku regeneracji turbosprężarki – części dodatkowe (rurki, przewody, połączenia) są często niezbędne. I te musi we własnym zakresie zapewnić klient… Alternatywą jest oferta serwisów ASO, ale przecież nie po to jedziemy do nieautoryzowanego warsztatu, żeby kupować części oryginalne w bardzo wysokich cenach! A zatem bez własnych części zamiennych, albo dobrej umiejętności ich wyszukiwania (w przypadku napraw turbosprężarek mogą być potrzebne bardzo drobne i nietypowe elementy) – z szybką naprawą mogą być kłopoty. Dodatkowo takie wyszukiwanie części zamiennych we własnym zakresie pochłania bardzo dużo czasu i sporo nerwów.

Sama turbosprężarka została naprawiona i zamontowana poprawnie. Ceny niestety nie są jakoś wyjątkowo atrakcyjne, tym bardziej, że w naszym przypadku usługa nie była kompleksowa. Za samo zdjęcie i założenie turbosprężarki pan życzy sobie 350 zł – co jest ceną do przyjęcia, natomiast znacznie mniej atrakcyjne są koszty regeneracji turbiny, które mogą sięgać lub przewyższać 1000 zł. Może się okazać, że o wiele korzystniej będzie kupić w internecie już zregenerowaną turbosprężarkę i po prostu ją zamontować w dowolnym warsztacie. Ofert regenerowanych turbin z serwisową gwarancją jest w sieci bardzo dużo i warto znaleźć odpowiednią. Tym bardziej, że korzystając z usług firmy PHU „Mandrex” możemy być zmuszeni do wyszukiwania dodatkowych części zamiennych na własną rękę.

Jeśli zaś chodzi o „mechanikę i blacharstwo” – ofertę znajdującą się na stronie internetowej firmy – pan mechanik sam stwierdził, że być może jest w stanie wymienić podstawowe elementy zawieszenia samochodu (pod warunkiem, że jego konstrukcja jest prosta). Chyba jednak nie warto ryzykować… W przypadku pozostałych napraw mechanicznych, w tym np. wymiany rozrządu – pan tego się nie podejmuje.

O usłudze blacharskiej powiedział, że czasem ma do dyspozycji „pseudoblacharza”… Brak profesjonalnej lakierni każe jednak wnioskować, że z usług blacharko-lakierniczych raczej nie warto tu korzystać.

źródło: Moto Replika

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Turbo pisze:

    Porażka. Przez takich ludzi niestety obrywa się także tym rzeczywiście Profesjonalnym warsztatom, bo ludzie zaczynają myśleć, że wszędzie to tak wygląda. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że jak regenerować turbosprężarkę to tylko w jednym z Autoryzowanych Warsztatów Melett. Pozdrawiam.

  2. Antos pisze:

    Ja stawiam na warsztat AMSerwis na Pogórzu, gdzie regenerowałem turbo w zeszłym roku i do tej pory wszystko działa jak należy.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika