140 lat Ośrodka Braille’a w Bydgoszczy
Projekcja pierwszego filmu o placówce z 1955r., konferencja naukowa oraz zajęcia w nowym budynku dydaktycznym to wybrane atrakcje obchodów rocznicowych bydgoskiej szkoły.
Najstarsza w Polsce placówka kształcąca niewidomych i słabo widzących obchodzi w najbliższy weekend (16-18.11.2012r.) jubileusz 140-lecia istnienia.
Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska.
– Tematyka konferencji – szanse i zagrożenia w rozwoju dziecka z dysfunkcją wzroku – w poszukiwaniu klucza- jest dostosowana do istotnych problemów uczniów i wychowanków z dysfunkcją wzroku oraz metod pracy i rodzaju terapii wspomagających ich rozwój” – mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektorka placówki. – Ma ona na celu wypracowanie spójnych, optymalnych działań medycznych, rewalidacyjnych, pedagogiczno-psychologicznych i rehabilitacyjnych, którymi należy objąć dziecko i jego rodzinę od chwili stwierdzenia niepełnosprawności wzrokowej do ukończenia edukacji.”
– Łączymy tradycję z nowoczesnością dlatego planujemy pokaz odkrytego niedawno archiwalnego filmu o placówce z 1955 r. pt.: „I dla nas świeci słońce”. Jego autorem jest znany reżyser (m.in. autor „Hubala” ) Bohdan Poręba, który będzie gościem specjalnym zjazdu absolwentów placówki” – mówi Jacek Knychała z Ośrodka Braille’a. – Stworzyliśmy również własny film – to autorski lipdub pokazujący w rytmie piosenki ‘Hope of deliverance’ Paula McCartneya Ośrodek Braille’a od wewnątrz.
Chcemy w nim pokazać, że najstarsza szkoła dla uczniów z dysfunkcją wzroku znajduje się w Bydgoszczy, na stałe wrosła w tradycję regionu, a przyszli absolwenci placówki na zjeździe np. za 60 lat odnajdą na nim siebie i swoich przyjaciół oraz potraktują obecny projekt filmowy jako ważne wydarzenie w swoim życiu” – dodaje.
Ośrodek Braille’a w Bydgoszczy będący jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest jedyną placówką w Polsce północnej i północno-zachodniej specjalizującą się w kształceniu dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku.