140 lat Ośrodka Braille’a w Bydgoszczy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.11.2012
Nauka | Autor: Redakcja

140 lat Ośrodka Braille’a w Bydgoszczy

Projekcja pierwszego filmu o placówce z 1955r., konferencja naukowa oraz zajęcia w nowym budynku dydaktycznym to wybrane atrakcje obchodów rocznicowych bydgoskiej szkoły.

Najstarsza w Polsce placówka kształcąca niewidomych i słabo widzących obchodzi w najbliższy weekend (16-18.11.2012r.) jubileusz 140-lecia istnienia.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska.

– Tematyka konferencji – szanse i zagrożenia w rozwoju dziecka z dysfunkcją wzroku – w poszukiwaniu klucza- jest dostosowana do istotnych problemów uczniów i wychowanków z dysfunkcją wzroku oraz metod pracy i rodzaju terapii wspomagających ich rozwój” – mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektorka placówki. – Ma ona na celu wypracowanie spójnych, optymalnych działań medycznych, rewalidacyjnych, pedagogiczno-psychologicznych i rehabilitacyjnych, którymi należy objąć i jego rodzinę od chwili stwierdzenia niepełnosprawności wzrokowej do ukończenia edukacji.”

– Łączymy tradycję z nowoczesnością dlatego planujemy pokaz odkrytego niedawno archiwalnego filmu o placówce z 1955 r. pt.: „I dla nas świeci słońce”. Jego autorem jest znany reżyser (m.in. autor „Hubala” ) Bohdan Poręba, który będzie gościem specjalnym zjazdu absolwentów placówki” – mówi z Ośrodka Braille’a. – Stworzyliśmy również własny film – to autorski lipdub pokazujący w rytmie piosenki ‘Hope of deliverance’ Paula McCartneya Ośrodek Braille’a od wewnątrz.

Chcemy w nim pokazać, że najstarsza szkoła dla uczniów z dysfunkcją wzroku znajduje się w Bydgoszczy, na stałe wrosła w tradycję regionu, a przyszli absolwenci placówki na zjeździe np. za 60 lat odnajdą na nim siebie i swoich przyjaciół oraz potraktują obecny projekt filmowy jako ważne wydarzenie w swoim życiu” – dodaje.

Ośrodek Braille’a w Bydgoszczy będący jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest jedyną placówką w Polsce północnej i północno-zachodniej specjalizującą się w kształceniu dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika