Arteterapia – II edycja międzyuczelnianego kierunku studiów podyplomowych
Będzie druga edycja studiów podyplomowych realizowanych przy współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.
7 kwietnia 2013 r. zostanie podpisana przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Muzyczną, umowa na II edycję studiów podyplomowych ARTETERAPIA, czyli terapia przez sztukę.
Sama idea wykorzystywania elementów sztuki w szeroko rozumianym procesie leczenia nie jest pomysłem nowym. Wręcz przeciwnie, ślady łączenia różnych form sztuki z oddziaływaniami leczniczymi można znaleźć już w starożytności.
Są kraje i miejsca na świecie, a także w Polsce, gdzie arteterapię stosuje się dość powszechnie. W Stanach Zjednoczonych arteterapeuta jest osobnym zawodem ludzi profesjonalnie do tego przygotowanych.
Odpowiednie przygotowanie w tym zakresie jest sprawą wielkiej wagi, jeżeli uwzględni się fakt, że praca z ludźmi, niejednokrotnie w kryzysie psychicznym, jest pracą bardzo odpowiedzialną. Wymaga ona nie tylko wiedzy w określonych dziedzinach, ale i odpowiednich predyspozycji osobowościowych, by nie szkodzić tym, którym powinno się pomagać. Poza wiedzą teoretyczną, potrzebna jest również praktyka w tym zakresie.
Oferta studiów podyplomowych wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Oprócz wiedzy teoretycznej oferowana jest również spora porcja praktyki, co mogliby potwierdzić słuchacze kończącej się I edycji tych studiów.
Zajęcia są prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych wymienionych uczelni, a także praktyków (osoby z certyfikatami arteterapeuty).
Przedmioty psychologiczne
Przedmioty psychologiczne dotyczyć będą elementów psychologii ogólnej, psychologii osobowości, psychologii rozwojowej, psychologii klinicznej, zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i dorosłych, a także teoretycznego wprowadzenia do psychoterapii.
Przedmioty artystyczne
Przedmioty artystyczne dotyczyć będą sztuk plastycznych, jak i muzycznych. W tym zakresie przewidziane są takie przedmioty jak: historia sztuki, analiza dzieła sztuki, teoria i filozofia sztuki, antropologia kultury, socjologia sztuki, elementy plastyki, teatru, filmu, dramy, a także: ekspresja muzyczna dorosłych, warsztaty świadomego odbioru sztuki muzycznej, emisja głosu – prawidłowa fonacja i artykulacja, wykorzystanie muzyki w terapii, metody muzykoterapeutyczne, ekspresja dziecięca przy muzyce, instrumentarium Orffa (dzieci) i bębny afrykańskie (dorośli), kinezjologia edukacyjna i ruch rozwijający – warsztaty itp.
Ukończenie studiów podyplomowych da absolwentom solidne podstawy teoretyczne i praktyczne do ubiegania się o certyfikat w zakresie arteterapii.
Do kogo skierowana jest ta oferta?
Adresatami tej oferty mogą być psychologowie, lekarze, absolwenci wyższych szkół artystycznych, osoby z wykształceniem pedagogicznym, nauczyciele, pielęgniarki oraz absolwenci innych kierunków studiów, którzy widzieliby siebie również w takiej roli (w ramach realizacji „niespełnionych marzeń”).
– Niekiedy terapia poprzez sztukę jest początkiem dotarcia do człowieka. Pozwala uwolnić negatywne emocje – mówi dr hab. Bogusław Borys z Gdańskiego Uniwersyetu Medycznego. – Prowadząc zajęcia z rysunku terapeutycznego wiele razy byłem świadkiem zmian jakie dokonują się w człowieku pod wpływem arteterapii.
oprac. Natalia Wosiek, GUMed