"Mapa i jej historia" - w Bibliotece Gdańskiej PAN | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.04.2015
Nauka | Autor: Redakcja

„Mapa i jej historia” – w Bibliotece Gdańskiej PAN

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mapy, ogłoszonego przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną, zaprezentuje swoje bogate i unikatowe zbiory kartograficzne. Wystawa zatytułowana „Mapa i jej historia” rozpocznie się już 28 kwietnia.

Kartografia-PANGłównym celem ekspozycji jest pokazanie, jak zmieniała się treść mapy i forma jej prezentacji (od najbardziej prymitywnego rysunku do metod opartych o ścisłe reguły matematyczne i statystyczne) wraz z poszerzaniem się horyzontu geograficznego, a także postępu wiedzy nie tylko w zakresie nauk geograficznych. Najstarsze próby przedstawienia terenu R1; czy to znajdującego się bezpośrednio w zasięgu ludzkiego wzroku, czy nieco dalej – wykonywane były w formie rysunku lub modelu i pochodzą z epoki kamiennej (ponad 13 tys. lat p.n.e.). Przekazywanie informacji przy pomocy rysunku było znane i stosowane o wiele wcześniej niż słowo pisane.

Ten fragment rozwoju kartografii z powodów oczywistych zostanie przedstawiony na wystawie jedynie poprzez ilustracje sporządzone w oparciu o materiały publikowane. Natomiast okres kartografii nowożytnej, a więc od wieku XV-go aż do czasów współczesnych, zilustrują zaprezentowane w szerokim wyborze cenne oryginały dzieł kartograficznych z bogatych zasobów Biblioteki Gdańskiej, stanowiące często jedyny egzemplarz zachowany w polskich bibliotekach.

Na wernisaż zapraszamy we wtorek 28 kwietnia o godz. 3.00 do gmachu historycznego PAN BG. Wystawa będzie czynna do 5 czerwca 205 (pn., wt., czw. 9.00-19.00 śr., pt. 9.00-15.00).

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika