"Patroni gdańskich tramwajów" - dla miłośników historii i pasjonatów komunikacji miejskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.06.2013

„Patroni gdańskich tramwajów” – dla miłośników historii i pasjonatów komunikacji miejskiej

Pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Gdańska sto czterdzieści lat temu, 23 czerwca 1873 roku. W ciągu tych lat tramwaje znalazły swoje stałe miejsce w przestrzeni miasta, z czasem stając się częścią jego codziennego życia. Gdy wiek pary przeszedł w wiek elektryczności, a praca zwierząt została zastąpiona pracą maszyn, nowe rodzaje tramwajów rozwoziły ludzi, pokazując, że Gdańsk może się zmieniać, ale wciąż tętni życiem.

"Patroni gdańskich tramwajów" - dla miłośników historii i pasjonatów komunikacji miejskiej

Od 2010 roku tramwaje marki 120NaG SWING noszą imiona słynnych gdańszczanek i gdańszczan. Wokół trzydziestu pięciu imion koncentruje się zorganizowana w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawa, której motywem przewodnim jest tramwaj. Tak jak gdańskie tramwaje połączyły historię i współczesność, tak wystawa łączy gdańszczanki i gdańszczan różnych wieków.

Liczące kilkaset lat księgi i rękopisy uczonych sąsiadują na niej z pamiątkami po osobach, które odeszły tak niedawno, że wielu z nas być może zetknęło się z nimi osobiście. Przenieśmy się zatem w czasie i bądźmy świadkami spotkania po latach kolegów z gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, podejrzyjmy nocne życie małżeństwa Heweliuszów, dowiedzmy się, co łączyło rysownika Daniela Chodowieckiego z burmistrzem von Conradim.

Rzućmy okiem na atlasy Filipa Clüvera, geografa okresu renesansu i rysunki z dzieł Jana Jerzego Forstera, który sto kilkadziesiąt lat później towarzyszył Jamesowi Cookowi w wyprawie dookoła świata. Porównajmy przyrodnicze opracowania Jakuba Teodora Kleina (1685-1759) i Hugona Conwentza (1855-1922) i wyobraźmy sobie drogę, jaką przebyła gdańska nauka od XVI-wiecznego alchemika Aleksandra Süchtena, który udowadniał, że przemiana metali nieszlachetnych w złoto nie jest możliwa, po Adolfa Friedricha Johanna Butenandta, laureata Nobla w dziedzinie chemii. Tylko u nas spotkają się związani z Gdańskiem uczeni i piosenkarze, podróżnicy, piraci i Indianie.

Historię Gdańska można studiować latami – w pigułce można ją poznać w naszej Bibliotece na wystawie „Patroni gdańskich tramwajów”.

Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 4 czerwca do 26 lipca w historycznym gmachu Biblioteki przy ul. Wałowej 15. Wernisaż odbędzie się 4 czerwca o godzinie 14.00. Wystawa jest organizowana we współpracy z Zakładem Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika