Sylwia Bykowska: Rehabilitacja i weryfikacja narodowościowa polskiej ludności w województwie gdańskim po II wojnie światowej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.02.2013
Nauka | Autor: Redakcja

Promocja książki Sylwii Bykowskiej. O gdańskiej ludności po II wojnie światowej

w Gdańsku zaprasza na promocję książki Sylwii Bykowskiej „Rehabilitacja i weryfikacja narodowościowa polskiej ludności w województwie gdańskim po II wojnie światowej” wydanej przez Instytut Kaszubski w Gdańsku.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

21 lutego 2013 r. (czwartek)
godzina 17.00
Hotel Scandic w Gdańsku
ul. Podwale Grodzkie 9

Wstęp wygłosi prof. dr hab.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie
Wstęp wolny

Sylwia Bykowska: Rehabilitacja i weryfikacja narodowościowa polskiej ludności w województwie gdańskim po II wojnie światowejAutorka w swojej rozprawie zajmuje się całościowym przedstawieniem oraz wyjaśnieniem specyfiki procesów rehabilitacji oraz weryfikacji narodowościowej na terenie województwa gdańskiego w pierwszych latach po zakończeniu drugiej wojny światowej na tle ówczesnych przemian politycznych i społecznych. Istotne jest przy tym ukazanie historycznych uwarunkowań poruszonych zjawisk. Rehabilitacja dotyczyła osób, które w czasie okupacji niemieckiej otrzymały wpis na Niemiecką Listę Narodową, natomiast weryfikacją narodowościową objęto mieszkańców Ziem Odzyskanych posiadających obywatelstwo niemieckie. Książka jest skierowana do wszystkich osób interesujących się najnowszą historią Pomorza: badaczy, nauczycieli, działaczy regionalnych, publicystów. Ale także do osób, których rodziny doświadczyły opisywanych przez Sylwię Bykowską procesów.

Sylwia Bykowska – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się wokół przemian społeczno-politycznych, a także kwestii narodowościowych w Polsce i na Pomorzu w XX w. Publikowała m. in. na łamach „Rocznika Gdańskiego”, „Studiów Gdańskich”, „Czasopisma Prawno-Historycznego”, „Pomeranii”, „Kultury i Edukacji” oraz „Biuletynu IPN”. Obecnie pracuje jako adiunkt w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>