Wiecha na nowym budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.03.2019
Nauka | Autor: Redakcja

Wiecha na nowym budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego

Na budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zawisła wiecha. Będzie to jeden z najnowocześniejszych instytutów w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku.

Wizualizacja (fot. UG)

Inwestycja powstaje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy w zakresie zatrudnienia specjalistów z branży IT. Budynek będzie służył przede wszystkim studentom nowego kierunku – o profilu praktycznym, którego program powstawał we współpracy z pracodawcami. Zakończenie inwestycji zaplanowano w drugiej połowie 2019 roku.

Uroczystość zwieszenia wiechy na budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 1 marca 2019 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele wykonawcy – Korporacji Budowlanej DORACO Sp. z o.o., partnera projektu – Kainos Software Poland Sp. z o.o., władze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, społeczność akademicka uczelni i zaproszeni goście.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała oraz Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG prof. Piotr Bojarski podkreślili w swoich wystąpieniach znaczenie inwestycji dla rozwoju regionu pomorskiego.

nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego jest odpowiedzią na ogromne potrzeby rynku pracy w branży IT. Dzięki tej inwestycji możliwe jest prowadzenie nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim – informatyki o profilu praktycznym. To inwestycja ze wszech miar potrzebna i jestem przekonany, że nasi absolwenci będą poszukiwanymi specjalistami – zaznaczył Rektor UG prof. Jerzy Piotr Gwizdała.

fot. Archiwum UG

Dyrektor Instytutu Informatyki prof. Tomasz Dzido podkreślił unikalny charakter nowego kierunku studiów – informatyki o profilu praktycznym, który powstał we współpracy z pracodawcami i na którym znaczną część zajęć będą prowadzili specjaliści z trójmiejskich firm. Będą to stacjonarne pierwszego stopnia, a rekrutacja ruszy już w czerwcu 2019 roku.

Prezes Korporacji Budowlanej DORACO Karol Zduńczyk mówił o zaawansowaniu inwestycji i przypomniał symboliczne znaczenie zawieszania wiechy jako szczęśliwej wróżby dla inwestora i wykonawcy. Zakończenie inwestycji zaplanowano w drugiej połowie 2019 roku.

O inwestycji
Nowy budynek Instytutu Informatyki UG powstaje w ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym”. Będzie się składać z pięciu kondygnacji (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne) o powierzchni netto ok. 3912 m2 i kubaturze 22 678 m3. Obiekt będzie skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji. W budynku będą sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia dydaktyczne zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ICT umożliwiający kształcenie nowej kadry informatycznej na najwyższym światowym poziomie.

Wartość nakładów inwestycyjnych, niezbędnych do realizacji projektu, wynosi ponad 39 milionów złotych. Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości ponad 21 milionów złotych, pozostała część, w wysokości 18 mln złotych, stanowi wkład własny uczelni. Partnerem projektu jest Kainos Software Poland Sp. z o.o. Zakończenie inwestycji zaplanowano w drugiej połowie 2019 roku.

Nowy kierunek
Nowy kierunek – o profilu praktycznym – to stacjonarne pierwszego stopnia prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Zajęcia będą prowadzone w nowym budynku Instytutu Informatyki z nowoczesną infrastrukturą i wyposażeniem. Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Efektem tej współpracy są zajęcia prowadzone częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm, możliwość realizacji projektów zespołowych pod opieką ekspertów – praktyków w ramach specjalnego przedmiotu, a także specjalność „Tester Programista”. Absolwenci znajdą zatrudnienie przede wszystkim jako programiści, administratorzy baz danych i sieci komputerowych.

W trakcie studiów studenci poznają wybrane języki programowania, związane z wytwarzaniem i testowaniem aplikacji, nauczą się podstaw z dziedziny algorytmów, struktur danych, złożoności obliczeniowej i innych, matematycznych koncepcji w informatyce. Zdobędą również wiedzę jak korzystać z zaawansowanych rozwiązań związanych z wirtualizacją oraz narzędzi sztucznej inteligencji. W trakcie studiów, każdy student odbędzie sześciomiesięczną praktykę zawodową.

Zajęcia będą się odbywały w nowym budynku Instytutu Informatyki UG, który powstaje w ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w latach 2014-2020, i stanowi wsparcie dla powołania nowego kierunku; partnerem projektu jest firma branży IT – Kainos.

Rekrutacja na nowy kierunek na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki ruszy w czerwcu 2019 r.

źródło: UG

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>