Szymon Talbierz i Natalia Kujawska z UG w finale konkursu Polski Wynalazek 2013 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.03.2013

Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego w finale konkursu Polski Wynalazek 2013!

Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego: „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków” został zakwalifikowany do finałowej ósemki w konkursie „Polski Wynalazek 2013”.

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zaprezentują swój wynalazek w czasie finałowego widowiska – emisja w Programie 1 TVP 18 marca 2013 roku o godzinie 20.20. Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze głosowania SMS.

Konkurs „Polski Wynalazek 2013” został zorganizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Spośród 70 wynalazków zgłoszonych do konkursu tylko osiem zostało zakwalifikowanych do finału. Wynalazki te zostaną zaprezentowane w czasie widowiska finałowego – emisja na antenie Programu 1 TVP 18 marca 2013 roku o godzinie 20.20.

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska – twórcy „Płaskiego fotobioreaktora z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków” także zaprezentują swój wynalazek. Finałowe wynalazki zostaną ocenione przez kapitułę konkursu złożoną ze znakomitych postaci świata nauki i biznesu. Wynalazek wskazany przez kapitułę otrzyma wyróżnienie w konkursie. Zwycięzcę, który zdobędzie nagrodę główną konkursu, wskażą widzowie za pomocą głosowania SMS.

Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego w finale konkursu Polski Wynalazek 2013!

Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego – „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków” – to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa. W USA badania nad algami i ich wykorzystaniem do produkcji leków, kosmetyków, żywności czy biopaliwa są zaawansowane, w Polsce prowadzone na niewielka skalę, głównie z powodu nieopłacalności produkcji biopaliwa przy zastosowaniu obecnych technologii. Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego może to zmienić. W dużym uproszczeniu fotobioreaktor z systemem solar-tracker jest to płaskie na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem (podstawowym warunkiem rozmnażania alg jest nasłonecznienie). Wynalazek jest uniwersalny – można go stosować do każdego rodzaju alg i w miejscach o nie największym nasłonecznieniu. Autorzy wynalazku Szymon Talbierz i Natalia Kujawska prowadzą obecnie negocjacje z firmą Energa Innowacje nad wykorzystaniem wynalazku do stworzenia odpowiedniej technologii produkcji biopaliw III generacji na bazie odpadowego dwutlenku węgla oraz ścieków z niektórych procesów przemysłowych.

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zgłosili już swój pomysł zgłosili już do Urzędu Patentowego i zamierzają go opatentować także w Unii Europejskiej. Zdobyli również pierwszą nagrodę na międzynarodowej konferencji w Poznaniu i sa laureatami Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej.

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska studiują obecnie na studiach doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego: są to Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika