Andrzej Bojanowski: Potrafimy zachować się jak cywilizowani, biali ludzie. | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.06.2012

Zastępca prezydenta Gdańska: Potrafimy zachować się jak cywilizowani, biali ludzie.

Wypowiedź zastępcy prezydenta dla Radia oburzyła wielu. Czytelnicy i słuchacze zarzucają mu rasizm i wytykają prostactwo. Czy słusznie?

Kontrowersyjna wypowiedź Bojanowskiego padła w wywiadzie dla Radia Gdańsk.

Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska i jednocześnie szef Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego Euro 2012 dziś w porannej audycji w Radiu Gdańsk, w rozmowie z red. Agnieszką Michajłow wypowiedział słowa, które oburzyły bardzo wielu słuchaczy. Oto fragment rozmowy:

Agnieszka Michajłow, Radio Gdańsk: – Jak minęła ta kibicowska noc? Alkohol trochę nie rozgrzał za mocno głów kibiców meczu?

Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska: – Dziękuję mieszkańcom, służbom, wszystkim, że potrafimy się zachować jak normalni ludzie, cywilizowani, biali ludzie i nasi goście też dzięki temu się zachowują tak, jak się zachowują biali, normalni ludzie, czyli się bawią wtedy, kiedy można się bawić, kiedy trzeba już iść spać, idą spać. Nie brudzą straszliwie, nie szkodzą, nie niszczą i to jest naprawdę super.

Cała rozmowa z Andrzejem Bojanowskim do odsłuchania na stronach Radia Gdańsk: Andrzej Bojanowski w Radiu Gdańsk

Bojanowski wywołał burzę wśród tych, którzy usłyszeli poranny wywiad. Cytujemy fragmenty niektórych komentarzy, które trafiły do naszej redakcji:

– To pachnie rasizmem. To skandal, żeby osoba na takim stanowisku wypowiadał się w ten prostacki sposób.

Tomasz Maciejewski

Podobnych komentarzy otrzymaliśmy zdecydowanie więcej.

– Wygląda na to, że ten pan uznaje tylko jedną rasę ludzką. Białą. To zastanawia tym bardziej, że mamy w Gdańsku Euro – imprezę międzynarodową, a jeśli ten pan jest za takie przedsięwzięcie odpowiedzialny i w ten sposób postrzega świat, to znaczy, że jego obecność jest gigantycznym nieporozumieniem.

Patrycja Maciejewska

Słuchałam dziś tego człowieka w radiu. Pachniało zwykłym prostactwem i ordynarnością. Kto to w ogóle jest?

Dariusz Kwiatkowski

Szkoda, że nie powiedział, że w Gdańsku jest miejsce tylko dla Polaków, albo tylko dla gdańszczan.

Mieszkaniec Gdańska

Jeszcze tego samego dnia w oświadczeniu przesłanym do mediów przeprasza za swoje słowa.
„Wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni, serdecznie przepraszam za niefortunne sformułowanie, którego użyłem dziś rano w czasie rozmowy na żywo w audycji radiowej”.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika