Ceny paliw w górę. Tak spekulują na rynku paliwowym | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.08.2015

Ceny paliw w górę. Tak spekulują na rynku paliwowym

na światowych rynkach jest wciąż bardzo atrakcyjna, natomiast ceny paliw na polskich stacjach idą w górę. To efekt działań spekulacyjnych, których celem są największe zyski koncernów i detalistów kosztem portfeli przeciętnych kierowców.

paliwo-1

Kilka miesięcy temu kierowcy odetchnęli z ulga, widząc spadające ceny paliw na stacjach. Wynikało to ze spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach. Średnia cena ok. 70 dol. za baryłkę spadła poniżej 60 dol. i tej granicy od dawna nie przekracza.

Natomiast atrakcyjne ceny paliw na stacjach obowiązywały bardzo krótko. Dość szybko, w sposób całkowicie nieuzasadniony zaczęły wzrastać. Absolutnie nie odpowiada to światowym cenom ropy.

paliwo-2

Dziś średnia cena benzyny bezołowiowej 98 wynosi 5,24 zł, cena benzyny 95 to 4,99 zł, a oleju napędowego 4,70 zł.

Na tym przykładzie wydać jasno, w jaki sposób na rynku paliwowym działają spekulanci. Gdyby powróciła do tej sprzed spadku cen R1; dziś prawdopodobnie mielibyśmy litr paliwa na poziomie 7-8 zł za litr.

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>