50. Bieg Westerplatte - najstarsza impreza biegowa w Polsce | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.09.2012

Dziś Złoty Bieg Westerplatte

Dziś po raz 50. będzie gościć prestiżową imprezę biegową najwyższej rangi.

Dziś 50. Bieg Westerplatte.

Bieg do 2007 roku noszący nazwę Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39 jest najstarszą imprezą biegową w Polsce, na stałe wpisaną kalendarz ważnych wydarzeń sportowych. Jej inicjatorem jest wieloletni, znakomity dziennikarz Radia Gdańsk, Jerzy Gebert.

Historia powstania biegu została zapisana w jego książce zatytułowanej „Mikrofonem zapisane”. Jego idea od początku związana jest z czczeniem pamięci wrześniowych dni sprzed 73 laty. Gdańska rozgłośnia od samego początku jest wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku współorganizatorem oraz patronem medialnym imprezy.

Na liście startowej jest m.in. Joel Komen. Kenijczyk wygrał nasz bieg w 2006 i 2007 roku. W 2009 był drugi, za Marcinem Chabowskim, który ustanowił wtedy nowy rekord trasy (29:19). Po raz pierwszy w Biegu wystartuje czarnoskóra biegaczka – Kenijka Betty Jepleting. Pierwszy numer startowy przewidziany został dla pięciokrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich, zdobywcy złotego medalu w Pekinie, Adama Korola. Nasz utytułowany wioślarz wystartuje tu po raz drugi. W swoim debiucie sprzed 3 lat zajął bardzo dobre 25 miejsce, z czasem 36:24.

Pula nagród finansowych dla najlepszych uczestników wynosi ponad 20.000 złotych. Panie oczywiście mogą liczyć na czeki w takiej samej wysokości, jak mężczyźni. Ale to nie wszystko, co przygotowali organizatorzy.

Każdy uczestnik otrzyma specjalnie odlany medal. Będzie miał również szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród rzeczowych. Ich łączna pula wyniesie również 20.000 zł. Tym samym wszyscy mogą okazać się zwycięzcami.

Nie zabraknie też atrakcji dla widzów, którzy zechcą kibicować biegaczom na trasie biegu. Organizatorzy przygotowali dla nich m.in. Bieg tyłem na Długim Targu. Najszybsza osoba, która pokona w ten nietypowy sposób dystans 150 m wygra rejs do Szwecji promem Stena Line.

Trasa biegu

Bieg rozpocznie się przy grobie mjr. Sucharskiego, skąd zawodnicy pobiegną ulicami Sucharskiego, Lenartowicza, Siennicką, Angielska Grobla, Szafarnia, Stągiewną, Ogarną, Garbary i Długą. Meta znajduje się przy Fontannie Neptuna na Długim Targu.

Trasa biegu.

UWAGA! W związku z imprezą w godzinach 11.15-12.45 na ulicach stanowiących trasę biegu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika