Gazociąg Nord Stream II. "Sprawa jest dla Polski przegrana" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.02.2018

Gazociąg Nord Stream II. „Sprawa jest dla Polski przegrana”

Cały piątek i sobotę wysłuchuję w polskiej telewizji relacji ze spotkania naszego premiera z kanclerzycą Niemiec. I najważniejszą kwestią jaka została poruszona w rozmowach tych polityków nie jest nawet o IPN, odszkodowania wojenne czy prawa polskiej w Niemczech. Nie – bynajmniej. Najważniejszą kwestią, która różni nas z Niemcami jest sprawa budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream.

fot. KPRM

Tu nasz premier zadeklarował, iż mamy inne zdanie i bardzo byśmy nie życzyli sobie żeby Nord Stream na dnie Bałtyku powstał i żeby ruscy mogli dostarczać gaz do Niemiec z pominięciem nas i Ukrainy. Nie, nie i nie!

Zaraz za premierem całe tabuny komentatorów w polskiej telewizji, polityków wszelkich barw raczy nas uświadamiać na ten sam temat tłumacząc jakim zagrożeniem dla Polski jest to, że Nord Stream będzie sobie leżał pod wodą, a nie na terytorium Ukrainy i Polski.

takim zgodnym chórze głosów od polityków od PiS, przez Platformę do partii z kropką zaczynam się zastanawiać czy ja jestem normalny, a świat zwariował czy na odwrót. Bo niech ktoś na chwilę uwolni się do tego zgodnego gdakania o szkodliwości politycznej rurociągu dla Polski, który omijając niepewne terytoria będzie tłoczył gaz do Europy i postawi proste pytanie: na czym ta szkodliwość ma polegać? Że nas omija? A mało to szlaków nas omija?

Jest wg mnie dokładnie odwrotnie. Gazociąg Nord Stream, który leży na dnie Bałtyku stabilizuje polityczną sytuację w regionie. Gdyby był położony na naszym terytorium stanowiłby źródło ciągłych napięć z Rosją. A to o wysokość opłat, a to o bezpieczeństwo przesyłu. Rosjanie chcąc mieć pewność, że nie zablokujemy im przesyłu gazu musieliby mieć przygotowany wariant militarnego ataku na Polskę w celu zabezpieczenia swoich interesów.

Tymczasem kiedy rurociąg leży w Bałtyku nie muszą się martwić, a potencjalne źródło konfliktów zostaje usunięte. Tak więc położenie Nord Streamu na dnie Bałtyku jest oznaką tego, że Rosjanie nie są zainteresowani naszym terytorium, a wiec politycznie jest dla nas korzystne.

Nie jest – ma się rozumieć – korzystne gospodarczo,bo nie będziemy kasować opłat za przesył, ale to całkiem inna sprawa i nie ma nic wspólnego z tym, co polscy politycy opowiadają w tej sprawie od lat własnemu społeczeństwu.

Natomiast bez wątpienia Nord Stream bije w interesy Ukrainy, bo pozwala ją odciąć od rosyjskiego gazu, ale czy obrona Ukrainy, na której politycznie zwyciężył post-banderyzm ma być naszym celem? Czy tak ma wyglądać polska polityka, że realizuje interesy innych, a własnemu społeczeństwu opowiada bajki?

Oczywiście to nie sama skłoniła ans do takiej postawy, ale jej światowy protektor jakim są Stany Zjednoczone. USA prowadząc od kilku lat agresywną politykę osłabiania Rosji rozgrywają Ukrainę na globalnej szachownicy jako siłę antyrosyjską. Ukraiński banderyzm pomaga im nastawić ukraińskie społeczeństwo antyrosyjsko stąd wsparcie jakiego kolejnym „pomarańczowym rewolucjom” udzielili bracia Jankesi. No a my jako sojusznicy nie mamy wyjścia – też musimy śpiewać w tym chórze.

W sprawie gazu zresztą nie szło tylko o politykę. Rosjanie skarżyli się, że Ukraińcy – z rurociągów, które biegną przez ich terytorium, pobierają sobie gaz, za który potem nie płacą. Jak gaz popłynie Nord Streamem skończą im się te możliwości.

Sprawa Nord Streamu jest dla Polski z góry przegrana bo – w odróżnieniu od nas – Niemcy czy Francuzi kierują się własnymi interesami, myślą racjonalnie i nie działają na rozkaz Wielkiego Brata. My – odwrotnie.

Na tle tej wymóżdżajacej propagandy jedyną pocieszającą informacją jest ta o krowie, która uciekła z rzeźni i schroniła się na jednej z wysp nyskiego jeziora. Patrzcie – nawet krowa symbol ociężałości i bezwolności – zdobyła się na bunt i ucieczkę spod noża. Na pewno dlatego, że nie oglądała telewizji. Gdyby to robiła to horda gadaczy wytłumaczyłaby jej co jest dla niej dobre: „Do rzeźni krowo! Do rzeźni! To sojusznicza rzeźnia!”

Autor

- poseł niezrzeszony VIII kadencji, w latach PRL opozycjonista, przywódca Solidarności w Nysie, członek Klubu Służby Niepodległości, internowany i więziony w stanie wojennym. Za działalność na rzecz Niepodległego Państwa Polskiego odznaczony przez Prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. RR pisze:

    Czytam artykuł z przekierowania i…. oczom nie wierzę. Ten Pan poseł opłacany jest przez kogo? Chyba przez Gazprom, bo przekaz jest jawnie pro-kremlowski. Zapamiętajmy: Janusz Sanocki, poseł RP na usługach rosyjskiej korporacji….

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika