Konserwator zabytków: Trzeba ratować dworek w Rusocinie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.09.2013

Konserwator zabytków: Trzeba ratować dworek w Rusocinie

rozpoczął działania zmierzające do uratowania zespołu dworskiego w Rusocinie, którego dzierżawcami byli właściciele Amber Gold.

Wojewódzki konserwator ostrzega: stan alarmowy w Rusocinie

Wojewódzki konserwator ostrzega: stan alarmowy w Rusocinie. (fot. Materiały WUOZ w Gdańsku)

Przeprowadzona w czwartek 2 września kontrola ujawniła katastrofalny stan dawnej stajni – unikatowego obiektu w skali kraju. To wobec niej urząd najszybciej podejmie działania.

Dworek w Rusocinie.

Dworek w Rusocinie. (fot. Materiały WUOZ w Gdańsku)

O zabytkowym dawnym dworze, folwarku i parku w Rusocinie stało się głośno po tym jak Pruszcz Gdański w drodze przetargu oddała go w użytkowanie wieczyste Katarzynie i Marcinowi P., właścicielom firmy Amber Gold. Zdążyli oni wykonać jedynie niewielkie prace remontowe i zabezpieczające w głównym budynku dawnego dworu, kiedy wybuchła związana z ich firmą. Obecnie cały rusociński majątek zabezpieczyła prokuratura.

Dworek w Rusocinie.

Dworek w Rusocinie. (fot. Materiały WUOZ w Gdańsku)

Skala zniszczeń w budynkach dworskich jest przerażająca. Zaniedbania sięgają co najmniej siedemnastu lat. W ostatnim czasie runęła część sklepień w dawnej stajni – obiekcie unikatowym nie tylko w skali Pomorza, ale i całego kraju. O olbrzymiej wartości tego zabytku świadczą jedyne w swoim rodzaju sklepienia, którym grozi zawalenie. Kontrola przeprowadzana przez inspektorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku wykazała, że budynek stajni należy natychmiast ratować.

Dworek w Rusocinie.

Dworek w Rusocinie. (fot. Materiały WUOZ w Gdańsku)

WUOZ niezwłocznie przystąpi do przygotowania orzeczenia technicznego, dokumentacji i stworzenia programu prac zabezpieczających zagrożony budynek. Te jednak będzie można podjąć dopiero po konsultacjach i wypracowaniu wspólnego z prokuraturą, która zabezpieczyła majątek małżeństwa P. Gdański WUOZ został też poinformowany, że Pruszcz Gdański będzie dążyła do rozwiązania umowy z obecnymi właścicielami.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>