Prezydent odmawia nominacji sędziowskich. "To koniec władzy KRS" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.06.2016

Prezydent odmawia nominacji sędziowskich. „To koniec władzy KRS”

Prezydent odmówił nominacji sędziowskich. To prawdopodobnie jedna z pierwszych tego typu decyzji w najnowszej historii urzędu Prezydenta RP. Bardzo dobra decyzja.

sad

Zgodnie z art. 179 Konstytucji RP: są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony”.

Dotychczasowy zwyczaj dawał jednak praktycznie pełną władzę w tym względzie właśnie Krajowej Radzie Sądownictwa, a prezydent był jedynie notariuszem decyzji stosunkowo wąskiego gremium „wtajemniczonych” (KRS), którzy w ten sposób (mając de facto bezpośredni wpływ na nominacje) budowali polskie sądownictwo. Sądownictwo, które dziś legitymuje się zaufaniem społecznym na poziomie około 30 proc. i od dawna jest w głębokim kryzysie.

Prezydent Duda swoją decyzją niejako odebrał sędziowskiemu samorządowi władzę, którą ten wskutek bierności poprzednich prezydentów,  wykorzystywał w sposób nieograniczony, często wykazując skrajną arogancję.

„Dość władzy niepodlegającym żadnej kontroli różnego rodzaju gremiów, środowisk czy koterii” – chciałoby się powiedzieć, komentując decyzję prezydenta Dudy.

Zupełnie innym, znacznie ważniejszym zagadnieniem jest miejsce sędziów w ustroju państwa, które wyznacza im konstytucja – nieodwoływalność, pozorna niezawisłość ( zależą tylko od własnego samorządu, czyli kolegom po fachu) – należałoby jak najszybciej zmienić, bo w odczuciu społecznym deprawacji sędziów postępuje w zastraszającym tempie.

Czy plan naprawy polskiego sądownictwa nie spowoduje powstania patologii, tyle tylko że o nieco innym kształcie niż dotychczas? Obywatele z pewnością mają nadzieję, że tak się nie stanie.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 7 komentarzy
Napisano
 1. tomek pisze:

  niedobrze w sumie, teraz będziemy mieli sędziów wiernych partii. Czyli jak ktoś znajdzie coś w internecie że źle się o partii wyraziłem, to mam przegrany każdy proces:( z czego tu się cieszyć, 60% Polaków niegłosujących na PIS ma przechlapane…..

  • Janusz pisze:

   Taka szczeniacka manipulacja. 60% nie głosowało na PIS. To znaczy, że byli np. za PO? Na PO nie głosowało 80% A na całą opozycję nie głosowało 60%.
   W te kulki możemy długo grać. Tylko po co?
   Bądźmy wszyscy wobec siebie uczciwi.

   • Hypno pisze:

    Nie głosowali? To ich wina bo mogli głosować, lokale były otwarte cały dzień. Niech teraz nie maja pretensji i żalu – taką podjęli decyzje. Jeśli dziś mają pretensje to chyba tylko do siebie.

 2. Janusz pisze:

  Praźródło tego wszystkiego leży w Konstytucji 1997. To ona pozwoliła na interpretacje i zawłaszczanie władzy. Dorzucam tutaj również RPO.

 3. tomek pisze:

  Panie Januszu! Po pierwsze proszę mnie nie obrażać. Szczeniakiem byłem w latach 70tych. Nie śledzę dokładnie polityki, nie wiem ile było procent. Partii w moim życiu nie ma.
  Nie chodzi mi o cyferki tylko o odpolitycznienie sądów. To nie jest dobre, jeśli dobiera się ludzi wyłącznie na podstawie domniemanych poglądów czy że ktoś w XIV wieku miał pradziadka bandytę. Przykro mi że nikt nie zauważył o czym piszę.
  Panie Januszu, w te kulki możemy długo grać. Tylko po co?
  Bądźmy wszyscy wobec siebie uczciwi.
  Proszę.

  • Janusz pisze:

   Proszę wybaczyć. Niepotrzebnie się uniosłem. Ta tysiąckrotna manipulacja wynikami wyborów nieco mnie denerwuje.Są oficjalne wyniki, są rezultaty i dość.
   A odpolitycznienie sędziów nastąpi tylko pod dwoma warunkami: 1/ Funkcja sędziowska jest zwieńczeniem kariery prawnika. Nie może być na początku drogi, bo mamy wtedy takich Łączyńskich i Tuleyów; 2/ Sędziowie funkcjonalni muszą być też wybierani w wyborach na określona kadencję. Rejonowi, okręgowi lokalnie. Wyżej – powszechnie.
   Inaczej zawsze osobiste poglądy i sympatie będą miały wpływ na wyrokowanie.

   Pozdrawiam

   • Soros pisze:

    Janusz OPie weź ty wróć do tej jamy z której wypełzłeś i przestań szkalować i wypisywać jakieś korwinizmy pomieszane z retoryką JK. To będzie z zyskiem dla ciebie , dla prawdziwych ludzi i twojego i tak rozpadającego się kraju. – Pozdrawiam George

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika