Prosty sposób na naukę języka angielskiego – słuchaj The Beatles | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.10.2013

Prosty sposób na naukę języka angielskiego – słuchaj The Beatles

W XXI wieku znajomość języka obcego jest właściwie więcej niż wskazana. Jak można się go uczyć łatwo i z przyjemnością stało się przedmiotem badań naukowców. Jak donosi Komsomolskaja Prawda dr Karen Ludke i jej zespół z Edynburga wdrażają nowe kreatywne sposoby nauczania języka obcego.

The Beatles (fot. Omroepvereniging VARA)

The Beatles (fot. Omroepvereniging VARA)

Przeprowadzili oni eksperyment, aby sprawdzić, jak będzie przyswajany węgierski przez powtarzanie w mowie potocznej i w formie piosenek. Zaprosili sześćdziesięciu ochotników w wieku od 18 do 29 lat i podzielili ich na trzy grupy: jedna słuchała eksperymentalnie angielskich zwrotów, które potem tłumaczono dla nich na węgierski, druga grupa usłyszała węgierski przekład w formie piosenki, trzecia także w formie śpiewanej, ale w sposób pieśni obrzędowych, zgodnie z rytmem, ale bez melodii. Najlepiej wszystkie frazy zapamiętali Ci, którzy słyszeli linię melodyczną piosenki. Jeśli ponownie im odtwarzano angielską frazę, ich tłumaczenie na język węgierski było bardziej precyzyjne i szybsze niż grupy z powtarzaniem tradycyjnym i grupy chóru. Wniosek nasuwa się sam: melodia pomaga zapamiętać nowy język, jego fonetykę i strukturę.

Dr Karen Ludke

Dr Karen Ludke (fot. http://www.ed.ac.uk)

Ponadto, naukowcy uważają, że jeśli śpiewać z „The Beatles”, angielski będzie przyswajany z niezwykłą łatwością. Nawiasem mówiąc, niedawno ujawniono, że smutne piosenki – a ich u „The Beatles” sporo – leczą z żalu. Do tej pory sądzono, jeśli ktoś przechodzi stany depresyjne, powinien, aby się ich pozbyć, oglądać komedię, pójść na koncert czy dyskotekę. Ale okazało się, że jest to duży błąd. Psychologowie z USA, Korei Południowej i Brazylii wykazali, że smutek powinien być leczony rzewliwymi melodiami… Smutne muzykalne kompozycje pomagają słuchaczom odnaleźć się w trudnej sytuacji. A szczególnie pomocne są przy rozstaniu z ukochaną osobą. Zdaniem naukowców, minorowe melodie oddziałują na znajdującego się w depresji człowieka jak przyjazna uwaga i empatia. Przy okazji, nawet John Elton śpiewał, że smutnymi melodiami łatwiej leczyć emocjonalne rany. Zatem smutne piosenki lub muzyka odnoszą skuteczniejsze efekty psychoterapeutyczne.

komsomolskajaA nam pozostaje sięgnąć po The Beatles i zacząć łatwą naukę angielskiego.

http://www.kp.ru/daily/26120/3013950/

Tłumaczenie z oryginału: Zenon Lica

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. Anna pisze:

  sposoby na naukę angielskiego

  Witajcie,
  Podzielcie się swoimi efektywnymi sposobami na szybką i przyjemną naukę języka angielskiego:)
  Moje aktualne sposoby to:
  • powtarzanie gramatyki poprzez piosenki JJ English na YouTube
  • oglądanie raz w tygodniu krótkich filmów + quiz na Engvid
  • powtarzanie słówek grając w App JJ English
  • aktywność na fb grupie „English for Women”
  Miałem problemy z studiowaniem języka angielskiego, zawsze brakowało praktyki. I pewnego razu znalazłam Preply.
  Ogromny wybór, możliwość korepetycji z języka angielskiego online z nośnikami mowy”nativespeaker”. Zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie. W Preply bywają różne rabaty, można otrzymać lekcje nawet za darmo!
  Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci i firm.
  Indywidualne podejście.
  Wykwalifikowani wykładowcy !
  nauka przez Skype jest bardzo efektywna !
  Rezultat nie zmusi czekać!
  Polecam bardzo !

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika