Skandal podczas uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Muzeum nie dla Polaków? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.02.2018

Skandal podczas uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Muzeum nie dla Polaków?

Polacy bardzo niechętnie wpuszczani są do byłego niemieckiego obozu -Birkenau! Te szokujące doniesienia przynoszą świadkowie – rodziny polskich ofiar obozu. Wiele wskazuje też na to, że strona żydowska postanowiła zawłaszczyć to historyczne miejsce, budując mity dotyczące swojego narodu – jako jedynego, który miał być ofiarą niemieckiego totalitaryzmu.

Zdjęcia z uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu -Birkenau sugerują jakoby ofiarami obozu byli tylko Żydzi. Na sali nie widać polskich symboli.

– Jesteśmy oburzeni i wstrząśnięci tym, co stało się w czasie 73. rocznicy wyzwolenia obozu -Birkenau – mówi Elżbieta Rybarska, Stowarzyszenia Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. – Przez ponad 2 miesiące walczyliśmy o pozwolenie na wstęp do na uroczystość, a przecież jesteśmy rodzinami polskich ofiar obozu! Dostaliśmy zaledwie 3 wejściówki. 3 na całą Polskę, a jesteśmy ogólnopolskim stowarzyszeniem.

Pani Elżbieta twierdzi także, że na terenie Polakom nie wolno było mieć polskich plag, czy też wiązanek kwiatów. – My jako Polacy mieliśmy być anonimowi – mówi z żalem. – Trzymając polską flagę usłyszałam, że mam ją schować!

Piotr Cywiński – od 2006 roku dyrektor Państwowego -Birkenau.

To tym bardziej dziwi, że Izraela bez przeszkód mogli manifestować swoją przynależność narodową, prezentując niebiesko-białe chusty i inne żydowskie symbole.

Patrząc na zdjęcia z uroczystości, faktycznie dziwi tak liczna obecność przedstawicieli Izraela, jednocześnie bardzo trudno dostrzec na sali Polaków, których przodkowie w ogromnej liczbie byli ofiarami obozów zagłady, w tym niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Warto wspomnieć, że pomimo wielu kontrowersji – choćby braku odpowiedniego zabezpieczenia (monitoringu), który prawdopodobnie doprowadził do możliwości kradzieży napisu znad bramy głównej, teraz skandalu dotyczącego obecności Polaków na uroczystościach – dyrektorem Państwowego Auschwitz-Birkenau wciąż jest Piotr Cywiński…

Stowarzyszenie Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych
Celem Stowarzyszenia Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych jest m.in. ochrona prawdy historycznej i ścisła współpraca z izbami pamięci obozów koncentracyjnych na terenie RP oraz za granicą. Także dbałość o pamięć polskich ofiar w projektach przywracających im godność i należyty szacunek. Poza tym również gromadzenie materiałów dowodowych i pamiątek od byłych więźniów i ich rodzin.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 6 komentarzy
Napisano
 1. jan pisze:

  zachowanie władz muzeum było skandaliczne,popieram tych którzy są za odwołaniem Cywińskiego.widać,że nie dorósł do tego by pełnić tak ważną funkcje

 2. Imię... pisze:

  Skandal faktycznie,

  dac pejsiatym palec to bioro cala reke,
  niech to bedzie nauczka a pan „Cywinski” raczej na
  jakiegos Cyjzenbauma wyglada haha…

  ale ogolnie temat bardzo powazny,
  Izrahell zmienia historie ?
  No nie pierwszy raz.

  Ludzie, nie dajta sie !
  Zydziska przeginaja, sami sobie zrobia czarny „pijar” tym.

 3. Imię... pisze:

  wyrzucić chasyda

 4. Tak to widzę pisze:

  A kto jest temu winny…
  No kto by otrzywiscie Tusk

 5. Tak to widzę pisze:

  A kto jest temu winny…
  No kto by otrzywiscie Tusk bo kto by inny.

 6. Ja pisze:

  2lata temu bylismy z mężem w Auschwitz i styl oprowadzania po obozie skupial sie głównie na Żydach jako ofiarach, praktycznie nic nie mówiono o Polakach i innych narodowościach. A porownianie mam, bo w 7klasie szkoly podstawowej wycieczka do Auschwitz- Birkenau była obowiązkowa i wtedy (czyli 20lat temu) narracja była całkiem inna.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika