Tajemnica snów... Dlaczego rano ich nie pamiętamy? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.02.2014

Tajemnica snów… Dlaczego rano ich nie pamiętamy?

Jak to się dzieje, że niektórzy pamiętają swoje sny rano, inni zaś nie? Na to starała się znaleźć odpowiedź ze swoim zespołem z Centrum Neurochirurgii w Lyon. Przebadano 41 ochotników.

Tajemnica snów… Dlaczego rano ich nie pamiętamy?

Francuscy naukowcy z Centrum Neurochirurgii w Lyon zbadali, jak ludzki mózg przechowuje wspomnienia snu i dlaczego tylko niewiele pamiętamy rano z tego, o czym śniliśmy kilka godzin wcześniej.

Skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe.

Skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe.

Za wspomnienia snu odpowiedzialny jest niewielki obszar mózgu, zwany skrzyżowaniem skroniowo-ciemieniowym (TPJ). Jest to miejsce, gdzie spotykają się płaty skroniowe i ciemieniowe (mniej więcej za uszami). Odgrywa on ważną rolę, ponieważ odpowiada nie tylko za sen, ale również za postrzeganie świata i lokalizacji przestrzeni. Kiedy praca tego obszaru ulega zaburzeniu (np. elektromagnetycznemu), zaczyna szwankować zdolność do podejmowania decyzji moralnych. Naukowcy przypuszczają, że uszkodzenie TPJ może wywoływać doznania przebywania poza ciałem.

i jej zespół próbowali znaleźć różnicę między tymi, którzy nielicznie pamiętają sny rankiem, a większością ludzi niemogących odpowiedzieć w godzinach porannych, o czym śnili nocą. Jak zauważyli uczeni, różnica polega na intensywności działania skrzyżowania skroniowo – ciemieniowego. Ci, którzy pamiętają sny, u tych aktywność mózgu (TPJ) jest dużo wyższa.

Ci pierwsi „budzą się” w czasie snu dwa razy częściej niż pozostali. Zwiększona aktywność mózgu z jednej strony wspiera czujność, z drugiej umożliwia lepsze zapamiętanie snu. Jak stwierdziła Perrine Ruby: W celu zapamiętania informacji mózg musi się obudzić. Śpiący mózg nie pamięta nowych informacji.

Naukowcy z Lyonu wykorzystali pozytonową tomografię emisyjną (PET). W badaniu wzięło udział 41 ochotników. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa składała się z tych, którzy mogą pamiętać co najmniej 5 snów w tygodniu. Druga grupa liczyła 20 osób. Wybrano ją spośród tych, którzy pamiętali średnio dwa sny na miesiąc. Zgodnie z PET dla tych, którzy pamiętają sny aktywność TPJ jest znacznie wyższa zarówno w czasie snu, jak również w okresach czuwania.

TYMCZASEM
Prorocze sny przychodzą do nas z nieznanych kanałów. Ostatnie internautów z całego świata wykazały, że 41 procent ludzi miało prorocze sny. I jeśli wspomnieć wszystkich wielkich poetów, pisarzy i kompozytorów, którzy pracowali pod wpływem sennych marzeń, staje się jasne, że ludzie są w stanie uzyskać pewne ważne dla nich informacje o przyszłości. Pozostaje pytanie: Ale kto je wysyła i skąd?

Opracowano na podstawie science daily

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>