Związkowcy protestują, a premier zapowiada... przegląd rządu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.09.2013

Związkowcy protestują, a premier zapowiada… przegląd rządu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Warszawie rozpoczęła się akcja społecznego protestu. Jeszcze kierowana przez organizacje związkowe, jeszcze nie wymykająca się spod kontroli, a więc jeszcze niezbyt uciążliwa dla władzy.

Związkowcy protestują, a premier zapowiada przegląd rządu...

Zwracam jednak uwagę, że odbywa się mimo niesprzyjającej pogody, mimo zmasowanej akcji propagandowej (to akurat władza potrafi robić jak nic innego) mającej protestujących ośmieszyć, a ich działania upolitycznić i zmarginalizować.

Jak widać, związkowcom udało się zmobilizować ludzi chętnych do tego, by wykrzyczeć władzy wszystko, co im się nie podoba, by wyrazić swoje niezadowolenie z otaczającej ich rzeczywistości, by pokazać, że nie ma społecznego przyzwolenia na powszechne lekceważenie potrzeb i oczekiwań przeciętnych obywateli.

A co na to władza? Popis arogancji i niekompetencji trwa w najlepsze nadal. Premier rządu ustami swego rzecznika raz kolejny zapowiada przegląd skuteczności działań swoich ministrów i ewentualną rekonstrukcję rządu. Minister Kosiniak-Kamysz zaprasza związkowców do rozmów w komisji trójstronnej, gdyż jego zdaniem ulica nie jest miejscem do jakichkolwiek rozmów. O przyczynach, dla których strona związkowa wycofała się z udziału w takich rozmowach pan minister nawet się nie zająknął. Kolejni ministrowie, chyba w obawie, tylko nie bardzo wiadomo przed czym, odmawiają nawet przyjęcia petycji przygotowanych przez protestujących.

Wszystko to świadczy o coraz gorszej atmosferze społecznej panującej w kraju. Jeszcze trochę, a społeczny wymknie się spod kontroli. Jeszcze trochę, a władza będzie zmuszona użyć siły dla zaprowadzenia „społecznego ładu i porządku”.

Mam wrażenie, że już to kiedyś przeżywałem. Czyżby historia powtarzała się?

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika