Nowa misja UE w Mali | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.04.2014

Nowa misja UE w Mali

podjęła w tym tygodniu decyzję o rozpoczęciu nowej misji, której celem jest zwiększenie sił policji i straży, a także przeszkolenie wszystkich jednostek interwencyjnych w Mali. To druga operacja w tym afrykańskim kraju spowodowana zagrożeniem ze strony islamskich rebeliantów.

MisjaUEwMali

Misja „jest kolejnym dowodem zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz wspierania reform w Mali” – powiedziała wysoka przedstawicielka Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Catherine Ashton.

Obecna misja to nie pierwsze tego typu działanie. Przedtem, tj. w lutym zeszłego roku, szkolono żołnierzy malijskich, ale to nie wystarczyło, gdyż ruszyli następnie na południe w kierunku stolicy przed zatrzymaniem przez wojska francuskie.

Niedawne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu doprowadziło do zatwierdzenia drugiego, dwuletniego mandatu wojskowej misji szkoleniowej, która potrwa do maja 2016 roku. W skład misji wchodzi 560 członków Unii. Obejmie ona żołnierzy z brygady francusko-niemieckiej działającej w Afryce po raz pierwszy.

Koszty kolejnego mandatu misji szkoleniowej UE (EUTM Mali) szacuje się na niecałe 28 mln euro, biorąc pod uwagę dodatkowe cztery bataliony liczące około 650 oddziałów, które mają zostać przeszkolone. MapaPolitycznaMali

Rozległy subsaharyjski kraj kontynuuje więc wyzwania,jakie niosą za sobą walki policji z rebeliantami i międzynarodowymi grupami przestępczymi związanymi z przemytem narkotyków, ludzi i broni na całej pustynnej granicy.

Nowe policyjne oraz misyjne UE, znane pod nazwą EUCAP Sahel Mali, które dotyczą kilkudziesięciu osób, rozpoczną dwuletni okres z początkowym dziewięciomiesięcznym budżetem w wysokości 5,5 mln euro.

Źródło: zagraniczne media

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>