Palestyńczycy i Izrael przedłużyli zawieszenie broni o kolejne 5 dni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.08.2014

Palestyńczycy i Izrael przedłużyli zawieszenie broni o kolejne 5 dni

Palestyńscy i izraelscy delegaci uzgodnili późną nocą w środę w Kairze kolejne, tym pięciodniowe, zawieszenie broni w ramach trwającego konfliktu w rządzonej przez Strefie Gazy, podała oficjalna egipska agencja prasowa MENA.

PorozumienieKair_13082014

To już trzecie, po zintensyfikowanych rozmowach w Kairze, wynegocjowane w Egipcie zawieszenie broni między palestyńskim zbrojnym ruchu i Izrael od czasu izraelskiej ofensywy w Gazie rozpoczętej 8 lipca.

Ustępujący 72-godzinny rozejm za pośrednictwem Egiptu rozpoczął się w poniedziałek i miał wygasnąć kilka minut później, zanim osiągnięto najnowszy, pięciodniowy rozejm.

Ostatnia ofensywa izraelska w niespokojnej palestyńskiej enklawie, która trwała dłużej niż miesiąc, doprowadziła do śmierci ponad 1950 Palestyńczyków i około 10 200 rannych, podczas gdy z broni Hamasu zginęło 64 izraelskich żołnierzy i trzech cywilów.

Palestyńskie warunki trwałego rozejmu to zniesienie izraelskiej siedmioletniej blokady Gazy, otwarcie przejść granicznych, uwolnienie palestyńskich więźniów uzgodnione z Izraelem w poprzedniej wymianie, umożliwienie utworzenia portu morskiego i lotniska w Gazie, i zgoda na międzynarodową konferencję donatorów na rzecz odbudowy Gazy.

„Delegacja palestyńska odrzuci wszelkie zaniedbania swoich uzasadnionych żądań” – zakomunikował członek al-Fatah Azzam Ahmed, szef delegacji palestyńskiej.

W odniesieniu do przejścia granicznego w Rafah Ahmed powiedział, że nie było to wliczone w pośrednich negocjacjach między Palestyńczykami a Izraelem, „ponieważ jest to interes egipsko-palestyński”. Dodał też, że doszło już do porozumienia między palestyńską i egipską stroną na temat kwestii przejścia granicznego.

Z drugiej strony Izrael odrzuca na razie pomysł budowy portu morskiego i lotniska w Gazie, toteż domaga się demilitaryzacji Strefy Gazy i rozbrojenia Hamasu.

Izrael jest zainteresowany zajęciem Autonomii Palestyńskiej odpowiedzialnej za przejścia wewnątrz i ze Strefy Gazy.

Egiptowi udało się osiągnąć długoterminowy rozejm pomiędzy Hamasem i Izraelem pod koniec 2012 roku w czasie rządów obalonego islamskiego prezydenta Mohameda Morsiego.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>