Rosja blokuje działalność amerykańskich stacji wojskowych GPS na swoim terytorium | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.06.2014

Rosja blokuje działalność amerykańskich stacji wojskowych GPS na swoim terytorium

zaczęła blokować działania militarne Stanów Zjednoczonych dotyczące stacji bazowych GPS na swoim terytorium, ogłosił dzisiaj wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin.

GlonassRosja

Stało się tak dlatego, że Moskwa dąży do postępu rozmów na umieszczenie stacji Glonass w Stanach Zjednoczonych.

„Wypracowaliśmy i wdrożyliśmy środki, które uwzględniają użycie tych stacji do celów wojskowych. Teraz są pod naszą pełną kontrolą” – napisał na Twitterze Rogozin.

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna Roscosmos potwierdziła, że kroki w tym kierunku rozpoczną się od niedzieli.

Rogozin powiedział również, że Moskwa zainicjowała rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozmieszczenia stacji Glonass na terytorium Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że rozmowy w tej sprawie potrwają najpóźniej do 31 sierpnia, a „nowe decyzje zostaną podjęte” potem.

Rogozin ostrzegł wcześniej w tym tygodniu, że wstrzyma działalność stacji GPS 1 czerwca i może rozpocząć ich demontaż od 1 września w odpowiedzi na antyrosyjskie Waszyngtonu i jego odmowę na założenie stacji bazowych Glonass na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Glonass jest rosyjskim odpowiednikiem GPS, który przeznaczony jest zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika