26 maja - Dzień Matki | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.05.2014

26 maja – Dzień Matki

Corocznie 26 maja obchodzimy Dzień Matki. raz pierwszy na ziemiach polskich obchodzono go 26 maja 1914 roku w Krakowie.  Dzień ten obchodzi się w ponad czterdziestu krajach na świecie. państw, które to święto zaadoptowały, organizuje je właśnie w maju. Jest więc miesiąc maj, oprócz tylu innych ważnych dat i rocznic, które w sobie nosi, także miesiącem matki.  To jeszcze jeden powód, by nazywać go najpiękniejszym miesiącem w roku.

Dzień_Matki

Nie jest to święto nowym pomysłem. Jego początki sięgają bowiem czasów antycznych, kiedy to starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W epoce nowożytnej pojawił się w siedemnastowiecznej Anglii, gdzie była tzw. niedziela u matki. Początkowo składano wizytę w katedrze. A dzień, w którym obchodzono to święto był wolny od pracy. Matki błogosławiły swoje dzieci za co otrzymywały kwiaty i słodycze. Zwyczaj ten przetrwał do dziewiętnastego wieku. Jego renesans nastąpił zakończeniu drugiej wojny światowej.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych w 1858 roku amerykańska nauczycielka, Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, niej od 872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Córka Jarvis, Ann Marie, swoim uporem i zacięciem zdołała doprowadzić do ustanowienia w 1905 roku Dnia Matki.  W 1914 roku uznał przypadający na co drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Zatem wszystkim mamom w dniu ich święta wiązanka najlepszych życzeń. Aby każdy dzień był dla Was wyjątkowy i uśmiechnięty.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika