26 maja - Dzień Matki | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.05.2014

26 maja – Dzień Matki

Corocznie 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Po raz pierwszy na ziemiach polskich obchodzono go 26 maja 1914 roku w Krakowie.  Dzień ten obchodzi się w ponad czterdziestu krajach na świecie. Większość państw, które to święto zaadoptowały, organizuje je właśnie w maju. Jest więc miesiąc maj, oprócz tylu innych ważnych dat i rocznic, które w sobie nosi, także miesiącem matki.  To jeszcze jeden powód, by nazywać go najpiękniejszym miesiącem w roku.

Dzień_Matki

Nie jest to święto nowym pomysłem. Jego początki sięgają bowiem czasów antycznych, kiedy to starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W epoce nowożytnej pojawił się w siedemnastowiecznej Anglii, gdzie była tzw. niedziela u matki. Początkowo składano wizytę w katedrze. A dzień, w którym obchodzono to święto był wolny od pracy. Matki błogosławiły swoje za co otrzymywały kwiaty i słodycze. Zwyczaj ten przetrwał do dziewiętnastego wieku. Jego renesans nastąpił po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych w 1858 roku amerykańska nauczycielka, Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, po niej od 872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Córka Jarvis, Ann Marie, swoim uporem i zacięciem zdołała doprowadzić do ustanowienia w 1905 roku Dnia Matki.  W 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na co drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Zatem wszystkim mamom w dniu ich wiązanka najlepszych życzeń. Aby każdy dzień był dla Was wyjątkowy i uśmiechnięty.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika