80 lat Ojców Franciszkanów w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.08.2016

80 lat Ojców Franciszkanów w Gdyni

W 80-lecie obecności ojców Franciszkanów w Gdyni, Pomorski wpisał do rejestru zabytków gdyński kompleks klasztorny mieszczący się przy ulicy Ujejskiego 40, a już niedługo przy Franciszkańskiej.

franciszkanie_klasztor

Jest to okazja do zastanowienia się nad przyszłością kompleksu klasztornego Franciszkanów. Obecne problemy ojców Ze Wzgórza Św. Maksymiliana to:

  • Brak dobrego i taniego ogrzewania
  • Konieczność przeprowadzania stałych remontów 80-letniego dolnego kościoła, kaplicy św. Antoniego, części mieszkalnej klasztoru, remonty kościoła górnego też są bardzo duże.

Rozwiązanie tych problemów wydawałoby jest bardzo skomplikowane, ale czy to do końca jest prawdą? Przedstawiam swój pomysł na rozwiązanie tych problemów:

Jak połączyć ogrzewanie, tani prąd, możliwość przeprowadzania stałych remontów i jednocześnie zaoszczędzić środki finansowe? Jest to możliwe. Klasztor oo. Franciszkanów jest na jednym z wzgórz na teranie Gdyni, należy to wykorzystać i podjąć starania w celu zamontowania na dachu klasztoru i kościoła paneli słonecznych.

Zalety tego rozwiązania są następujące:

  • własny prąd
  • możliwość stałego ogrzewania kościoła w sezonie od Października do Kwietnia przez 7 dni w tygodni, 24 godziny na dobę
  • brak rosnących kosztów związanych z opłatami tj. prąd, ciepło, ciepła woda
  • kościół, dzięki możliwości stałego ogrzewania, będzie chroniony przed grzybem i niszczeniem związanym z zimnem panującym w zimie.

Jest to idealne rozwiązanie dla klasztoru Franciszków w Gdyni i rozwiązaniem występujących problemów w eksplodowaniu.

Należy mieć nadzieje, że nowy Proboszcz wraz całą parafią podejmie działania w celu realizacji tego pomysłu.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>