Śmigłowiec Marynarki Wojennej w akcji ratowniczej na Bałtyku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.05.2012

Brawurowa akcja ratownicza na Bałtyku

Śmigłowiec Marynarki Wojennej uczestniczył w środę w brawurowej akcji ratowniczej na Bałtyku.

Pomocy potrzebował chory mężczyzna na promie „Scandinavia”, znajdującym się około 11 mil morskich na północ od Helu. Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” podjęła chorego na pokład, przetransportowała na ląd i przekazała cywilnym służbom medycznym.

Śmigłowiec w wersji poszukiwawczo-ratowniczej. (Fot. Łukasz Golowanow i Maciek Hypś)

O godzinie 10:29 służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne, że pomocy potrzebuje pasażer promu „Scandinavia” – 80-letni mężczyzna. Ze wstępnych informacji przekazanych w kanałach ratowniczych wynikało, że wystąpiły u niego dolegliwości brzuszne i ciśnieniowe. Prom znajdował się ok. 11 mil morskich na północ od Helu.

Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Po kilku minutach lotu osiągnął rejon akcji.

Załoga śmigłowca przystąpiła do manewru podjęcia chorego na pokład maszyny. Na prom opuszczono ratownika i lekarza „Anakondy”. Następnie za pomocą noszy podjęto chorego mężczyznę na pokład śmigłowca. Po podjęciu chorego śmigłowiec rozpoczął powrotny w kierunku lądu. W trakcie lotu przebywał on pod opieką lekarza pokładowego, który udzielał mu pomocy medycznej.

O godzinie 11:33 „Anakonda” wylądowała na lotnisku Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Chorego mężczyznę, przytomnego w stanie stabilnym, przekazano obsadzie karetki pogotowia.

jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku była to piąta akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej, podczas której ratowano życie na morzu. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 524 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika