Dni Otwartych Koszar. Rocznica 13 Dywizjonu Trałowców | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.04.2013

Dni Otwartych Koszar. Rocznica 13 Dywizjonu Trałowców

Służą pod flagą NATO, niszczą powojenne uzbrojenie minowe spoczywające na dnie mórz Europy Północnej, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu – to tylko część zadań okrętów 13 Dywizjonu Trałowców. W piątek, 5 kwietnia, mija 67 lat od utworzenia tej jednostki. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 08:00 podniesieniem wielkiej gali na wszystkich okrętach 13 Dywizjonu Trałowców.

Trałowiec ORP Jamno. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej)

Trałowiec ORP Jamno. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej)

W piątek, 5 kwietnia, od godziny 09:00 do godziny 13:30, będzie można wejść do portu wojennego (Gdynia, ul. Śmidowicza, za gdyńskim terminalem kontenerowym) i uczestniczyć wraz z marynarzami w ich święcie. Będzie można zobaczyć pokazy, uzbrojenie i wyposażenie jednostek Dywizjonu, a także, jak wygląda służba na okrętach.

PROGRAM „DNI OTWARTYCH KOSZAR”

  • 09:00-10:00 – pokaz sprzętu i uzbrojenia niszczyciela min ORP „Mewa” i Grupy Nurków Minerów;
  • 10:00-11:00 – pokaz ratownictwa morskiego;
  • 11:00-12:00 – pokazowe gaszenie pożarów i udzielanie pierwszej pomocy na ORP „Wdzydze”;
  • 10:00-13:00 – dla przybyłych gości serwowana będzie marynarska grochówka z kuchni polowej.

13. Dywizjon Trałowców jest jednostką przeznaczoną do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Jeden z okrętów wchodzący w skład dywizjonu, niszczyciel min ORP „Mewa”, był pierwszym polskim okrętem, który na stałe podniósł flagę Paktu Północnoatlantyckiego. Było to w 2002 roku, kiedy to okręt wszedł w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Obecnie, od stycznia br., w składzie tego Zespołu operuje niszczyciel min ORP „Czajka”.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika