BALTOPS 2012. Ruszają międzynarodowe ćwiczenia morskie w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.05.2012
Gdynia | Autor: Redakcja

Ruszają międzynarodowe ćwiczenia morskie w Gdyni

W piątek, 1 czerwca, okręty uczestniczące w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2012 wejdą do portu w Gdyni.

Przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni zacumuje ponad 30 jednostek z 12 państw. Część z nich będzie udostępniona do zwiedzania. Dodatkowo podczas fazy portowej zaplanowano także prezentację wyposażenia polskiego lotnictwa morskiego.

transportowo-minowy ORP Kraków. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej RP)

Manewr wejścia do portu w Gdyni rozpocznie się już w czwartek, 31 maja o godzinie 19:00, wejściem trzech okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1).

transportowo-minowy ORP Poznań. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej RP)

Większość okrętów biorących udział w tegorocznym ćwiczeniu BALTOPS wejdzie do portu w Gdyni w piątek, 1 czerwca pomiędzy godziną 08:00, a godz. 14:00. Zgodnie z planem do Gdyni wejdą następujące jednostki:

  • krążownik rakietowy USS NORMANDY (USA)
  • niszczyciel min HNLMS VLAARDINGEN (Holandia)
  • wsparcia HNLMS MERCUUR (Holandia)
  • fregata FS COMMANDANT BLAISON (Francja)
  • niszczyciel min HNLMS ZIERIKZEE (Holandia)
  • niszczyciel min FGS HERTEN (Niemcy)
  • niszczyciel min LNS KURSIS (Litwa)
  • niszczyciel min FGS GROMITZ (Niemcy)
  • patrolowy LNS ZEMAITIS (Litwa)
  • niszczyciel min FGS BAD BEVENSEN (Niemcy)
  • desantowy RFS KALININGRAD (Rosja)
  • baza FGS WERRA (Niemcy)
  • szkolny VAN KINSBERGEN (Holandia)
  • niszczyciel min ENS ADMIRAL COWAN (Estonia)
  • wsparcia i dowodzenia LVNS VIRSAITIS (Łotwa)
  • niszczyciel min LVNS TALIVALDIS (Łotwa)
  • wsparcia HDMS ABSALON (Dania)
  • fregata HDMS IVER HUITFELDT (Dania)
  • fregata HDMS THETIS (Dania)
  • podwodny HSWMS HALLAND (Szwecja)
  • specjalistyczna jednostka przeciwminowa MSF – 1 (Dania)
  • okręt trans.-minowy ORP POZNAŃ (8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście)
  • specjalistyczna jednostka przeciwminowa MSF – 2 (Dania)
  • okręt transp.-minowy ORP KRAKÓW (8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście)
  • specjalistyczna jednostka przeciwminowa MSD – 5 (Dania)
  • trałowiec ORP GARDNO (8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście)
  • trałowiec ORP JAMNO (8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście)
  • trałowiec ORP MIELNO (8 Flotylla Obrony Wybrzeża Świnoujście)

Opisy poszczególnych okrętów oraz ich dane dostępne są na stronie www.baltops.mw.mil.pl

PREZENTACJA OKRĘTÓW, SAMOLOTÓW I ŚMIGŁOWCÓW

Sobota, 2 czerwca, 10:00 – 16:00
Gdynia centrum – basen Prezydenta

W godzinach od 10:00 do 16:00 będzie można wejść na pokład trzech polskich trałowców: ORP „Gardno”, ORP „Jamno” i ORP „Mielno”. Okręty te będą zacumowane w basenie Prezydenta, przy skwerze Kościuszki w Gdyni (za ORP „Błyskawica”).

Są to trałowce bazowe projektu 207. Polskie siły morskie posiadają siedemnaście jednostek tego typu. Stanowią one trzon sił przeciwminowych Marynarki Wojennej, a do ich zadań należy zapewnienie bezpieczeństwa siłom własnym w rejonach, w których może wystąpić zagrożenie minowe. Przeznaczone są również do zapewnienia swobodnego przejścia transportu morskiego przez akwen, na którym stwierdzono użycie uzbrojenia minowego.

Trałowiec ORP Gardno. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej RP)

Ciekawostką jest to, że w konstrukcji kadłuba i pokładu tych jednostek zastosowano laminat poliestrowo-szklany. Dzięki temu ograniczono wpływ pola magnetycznego na środowisko morskie i zwiększono bezpieczeństwo bierne okrętu (jednostki te są praktycznie mało „widoczne” dla min magnetycznych).

Są to okręty o wyporności ponad 200 ton. Osiągają prędkość 14 węzłów. Uzbrojone są w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne i morski zestaw rakietowo-artyleryjski, składający się z podwójnej armaty 23 mm i podwójnej wyrzutni rakiet przeciwlotniczych.

Dokładny plan cumowania okrętów dostępny jest na stronie: BALTOPS 2012

Niedziela, 3 czerwca, 10:00 – 16:00
Gdynia centrum – basen Prezydenta
Port Wojenny na Oksywiu

Tego dnia, w godzinach od 10:00 do 16:00 będzie można zobaczyć okręty cumujące w następujących miejscach:

  • basen Prezydenta w centrum Gdyni (w pobliżu skweru Kościuszki)
  • Port Wojenny w Gdyni Oksywiu (Basen VIII, pomiędzy terminalem kontenerowym, a Stocznią MW)
  • Port Wojenny w Gdyni Oksywiu (Basen IX – brama nr 2, idąc od ronda Bitwy pod Oliwą na południe wzdłuż boiska sportowego)

Niedziela, 3 czerwca, 10:00 – 16:00
Gdynia Babie Doły, lotnisko Marynarki Wojennej

W tych samych godzinach (10:00 – 16:00) będzie można odwiedzić lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach.

Lotnicy morscy na płycie lotniska zaprezentują (pokaz statyczny) samoloty Bryza w wersji patrolowo – rozpoznawczej An-28B1R i An-28B1RM Bis, monitoringu ekologicznego An-28E i transportowej An-28TD, śmigłowce ratownicze W-3RM i Mi-14PŁ/R, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowiec pokładowy SH-2G, oraz śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T i Mi-2.

Trałowiec ORP Jamno. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej RP)

Do zwiedzania udostępniony będzie również artyleryjski zestaw przeciwlotniczy BLENDA, w skład którego wchodzi wóz dowodzenia, armaty S-60MB oraz przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM, a także specjalistyczne pojazdy zabezpieczające obsługę statków powietrznych i codzienne funkcjonowanie lotniska.

Trałowiec ORP Mielno. (Fot. Archiwum Marynarki Wojennej RP)

Ćwiczenie „BALTOPS” 2012 rozpoczyna się od fazy portowej w Gdyni. Wejście okrętów do portu zaplanowano na piątek, 1 czerwca. Podczas fazy portowej załogi spotkają się na ostatecznych odprawach przed ćwiczeniem, a wybrane okręty udostępnione będą do zwiedzania dla społeczeństwa.

Faza morska rozpocznie się w poniedziałek, 4 czerwca i potrwa dwa tygodnie. Zakończy się w niemieckim porcie w Kilonii. W ćwiczeniu udział weźmie ponad 30 okrętów z 12 państw, w tym 3 polskie trałowce (ORP „Gardno”, ORP „Jamno” i ORP „Mielno”), dwa okręty transportowo-minowe (ORP „Kraków” i ORP „Poznań”), śmigłowiec Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy „Bryza”.

BALTOPS

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego.

Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

Polska MW uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty. W tym roku w ćwiczeniu uczestniczą: Dania, Estonia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 – SNMCMG-1). W roli obserwatora w ćwiczeniu bierze udział Gruzja.

Scenariusz BALTOPS 2012 dotyczy fikcyjnych państw położonych w akwenie fikcyjnego morza nazwie „BLUE SEA”.

Dla potrzeb ćwiczenia opracowano tzw. „tło” sytuacji międzynarodowej. Zakłada ono, że państwa leżące w akwenie „Blue Sea” zostały dotknięte skutkami międzynarodowego kryzysu ekonomicznego. Trudna sytuacja ekonomiczna stała się przyczyną zamieszek i wystąpień antyrządowych w państwach regionu. Jednocześnie pojawiły się roszczenia terytorialne, nielegalne transporty broni, a pogarszająca się sytuacja humanitarna spowodowała rozwój działalności przestępczej, piractwa i terroryzmu na morzu co uniemożliwiało bezpieczną żeglugę w akwenie „Blue Sea”.

Decyzją ONZ weszła w życie rezolucja, na mocy której sformowano międzynarodowe, morskie siły stabilizacyjne. Ich głównym zadaniem jest szybka reakcja w rejonie objętym kryzysem.

Chodzi o prowadzenie operacji morskich mających głównie na celu zapewnienie bezpieczeństwa i swobody żeglugi (freedom of movement), przeciwdziałanie aktom piractwa i terroryzmu oraz niedopuszczenie do transferu nielegalnych dostaw broni.

Siły międzynarodowe mają doprowadzić do stabilizacji w regionie i stworzyć atmosferę do dialogu politycznego na rzecz doprowadzenia do pokoju w regionie „Blue Sea”.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika