Zbliża się orkan Aleksandra. Możliwe silne wiatry o prędkości nawet do 100 km/h | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.12.2014

Zbliża się orkan Aleksandra. Możliwe silne wiatry o prędkości nawet do 100 km/h

Meteorolodzy zapowiadają nadejście orkanu Aleksandra, który może przynieść porywy wiatru o prędkości do 100 km/h i opadów deszczu. Możliwe będą także uszkodzenia sieci energetycznych, budynków oraz utrudnienia na drogach.

orkan_ksawery

Nad Morzem Norweskim zalega głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W najbliższym czasie spodziewany jest wzrost prędkości wiatru nad Polską, początkowo na północy kraju. Zjawisko skutkować może uszkodzeniami napowietrznych sieci energetycznych oraz budynków i infrastruktury, a także utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych. Podległe Wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego.

W związku z prognozowanym silnym wiatrem WCZK wystosowało pisma do władz samorządowych z prośbą o podjęcie działań monitorujących oraz ograniczających zagrożenie.

Wojewoda apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. W miarę możliwości należy unikać parkowania pojazdów pod drzewami. Nie szukajmy schronienia pod lekkimi konstrukcjami, które mogą zostać powalone przez wiatr. Warto przygotować się również na ewentualne uszkodzenia linii energetycznych. Zadbajmy o to, aby latarka, czy zapałki i świeczki znajdowały się w łatwo dostępnym miejscu.

Dziś na Wybrzeżu prognozowany jest wiatr dość silny i silny, od 30-40 km/h, w porywach do 75 km/h, a w strefie nadmorskiej od 40 km/h do 50 km/, w porywach lokalnie do 90 km/h. Na Wybrzeżu sytuacja kształtowała się będzie podobnie również w piątek. Przewidywana prędkość wiatru wynieść może od 35 km/h do 50 km/ h, w porywach do 85 km/h na Wybrzeżu zachodnim i do 100 km/ h na Wybrzeżu wschodnim. Silny wiatr, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h utrzymywać się może również w sobotę. W godzinach popołudniowych prognozowany jest stopniowy spadek prędkości wiatru.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>