Praga na 22 miejscu pod względem najczęściej odwiedzanych miast na świecie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.07.2014

Praga na 22 miejscu pod względem najczęściej odwiedzanych miast na świecie

Praga jest 22 pod względem najczęściej odwiedzanych miejscowości na świecie i dziewiątym najbardziej popularnym miastem w Europie według Global Destination Cities Index 2014, wydanego przez stowarzyszenie MasterCard.

Praga_Czechy_ranking

Badanie MasterCard dotyczy analizy turystyki w poszczególnych miastach świata pod względem liczby zagranicznych turystów i ich wydatków. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Londyn, który prowadzi w tym zestawieniu po raz trzeci, biorąc pod uwagę ostatnie cztery lata.

Analiza przewiduje, że Praga będzie odwiedzana przez 4,9 mln turystów w tym roku, toteż zanotuje wzrost o 1,1 mln w porównaniu z rokiem 2009. Co więcej, stolicę Czech odwiedzi o 400 tysięcy więcej wojażerów niż w roku ubiegłym.

Czeska stolica wyprzedziła w najnowszym badaniu chociażby Berlin, Madryt i Warszawę w swojej popularności.

„Tegoroczny ranking potwierdza, że światowe pozostają ważnymi ośrodkami biznesu, kultury i gospodarki. Spodziewamy się, że turyści wydadzą do 3,8 miliona dolarów łącznie podczas jednodniowego pobytu w Pradze” – powiedział Miroslav Lukes, dyrektor generalny MasterCard w Czechach i na Słowacji.

Liczba zagranicznych turystów i ich wydatków dla każdego z 132 miast objętych badaniem jest obliczana w oparciu o dane pochodzące ze źródeł publicznych, przy użyciu specjalnych algorytmów.

Jeśli chodzi o ranking miast docelowych, badania skupiają się na wyeliminowaniu wpływu zmieniających się lotów podróżujących w miastach, takich jak: Singapur, Amsterdam i Frankfurt.

Najchętniej odwiedzane w Europie przez turystów w 2014 roku:

Miasto Liczba turystów w mln
Londyn 18,7
Paryż 15,6
Stambuł 11,6
Barcelona 7,3
Amsterdam 7,2
Mediolan 6,8
Rzym 6,7
Wiedeń 6,1
Praga 4,9
Monachium 4,3

Źródło: ceskenoviny.cz/CTK

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika