Tak wygląda cyfryzacja po polsku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.09.2015

Tak wygląda cyfryzacja po polsku

Przyjrzałem się swojemu portfelowi. Nie dlatego, żebym chciał policzyć leżące w nim pieniądze. Tych zawsze będzie za mało. Spojrzałem na niewielkie, plastikowe karty. Miałem ich wcale nie tak mało. , prawo jazdy, karta bankowa, karta kredytowa, karta obsługi farmaceutycznej, karta miejska, karta do przychodni lekarskiej, karta stałego klienta jednej z sieci paliwowych, karta podpisu elektronicznego. A czeka mnie jeszcze karta emeryta.

halicki

Andrzej Halicki R1; Administracji i Cyfryzacji.

Zacząłem zastanawiać się, czy tych kart muszę mieć tak wiele. Czy współczesna technologia nie pozwoliłaby na to, bym miał jedną kartę, która będzie spełniała rolę tych wszystkich, którymi dysponuję w tej chwili? W dodatku mogłaby ona służyć także jako książeczka usług medycznych, zakupów leków i kto by tam jeszcze czego nie wymyślił. Odpowiedź jest prosta.

Tak, współczesna technologia pozwala na to, by przeciętny człowiek miał jedną kartę, która zawierałaby znacznie więcej informacji i mogłaby spełniać znacznie więcej ról (z ewentualnym głosowaniem, (nawet w referendum), przez włącznie).

Ale my takiej technologii na razie nie mamy. I pewnie jeszcze długo mieć nie będziemy. Za to mamy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Co w zasadzie wyjaśnia, dlaczego moje marzenia o jednej karcie spełniającej wiele funkcji nie mogą być spełnione. (Tak samo jak mamy spółki budujące gazoport, spółki budujące elektrownie atomowe i nawet agencję kosmiczną).

O wiele łatwiej wydawać pieniądze podatników na różne rozproszone systemy, na różne, rozproszone bazy danych, na różne, rozproszone i nie współdziałające „platformy”. Można wydać o wiele więcej pieniędzy, zdecydowanie łatwiej zamącić wodę.

Ktoś powiedział, że „przysłowia są mądrością narodów”. A ktoś inny, że „w mętnej wodzie grube ryby pływają”. Przykład „rozwoju” naszej, polskiej cyfryzacji pokazuje, że mętnej wody ci u nas dostatek. A ostatnie referendum, że grubych ryb ci u nas sporo i wiele jeszcze ciągle mogą.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika