Profesor Bogdan Chazan stracił posadę dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.07.2014

Profesor Bogdan Chazan stracił posadę dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie

A jednak. Profesor dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Taką decyzję podjęła Prezydent Warszawy po zapoznaniu się z raportem dotyczącym „rumieniowej” decyzji o odmówieniu przeprowadzenia aborcji i niewskazaniu lekarza, który mógłby to zrobić.

Raport Ministerstwa Zdrowia nie zostawił „suchej nitki” na dyrektorze szpitala. Z analizy krajowego konsultanta ds. ginekologii wynikało, że w Szpitalu im. Świętej Rodziny popełniono rażące błędy medyczne, a Chazan powoływał się na „klauzulę sumienia” w imieniu całej placówki. Nie poinformował także pacjentki o tym, który lekarz może wykonać aborcję, a zdaniem prof. Stanisława Radowickiego istniały medyczne wskazania do wykonania takiego zabiegu.

Reasumując, były już dyrektor złamał prawo, ujmując dokładnie art. 39 ustawy o zawodzie lekarza. Na szpital nałożono zaś  karę w wysokości 70 tysięcy złotych, natomiast wyniki kontroli przekazano  do prokuratury. Dostrzegam (tak samo jak większość Polaków – na co wskazują badania CBOS) bardzo niepokojące zjawisko, polegające na podpisywaniu przez lekarzy tzw. „klauzuli sumienia”, a którego jednym z negatywnych skutków jest właśnie „sprawa profesora Chazana”, lekarza, który w myśl jakiejś niezrozumiałej ideologii, opierając się na „klauzuli sumienia”, złamał prawo i doprowadził do przyjścia na świat ciężko okaleczonego dziecka, skazując je tym samym na powolne, trwające być może nawet miesiącami katusze, które i tak skończą się jego śmiercią.

Z wielkim szacunkiem odnoszę się do lekarzy i pielęgniarek, ale decydując się na taki zawód, zdecydowali się również na przestrzeganie polskiego prawa, a ich wiara, przekonania czy ideologia, dopóki nie zagrażają pacjentowi, są ich prywatną sprawą. Jednak w przypadku, gdy  prywatne przekonania stawiają ponad prawem i dobrem pacjenta, problem staje się poważny i publiczny.

Na koniec warto odnieść się do komentarza Tomasza Terlikowskiego, który na Twitterze tak skomentował decyzję Prezydent Warszawy o odwołaniu Chazana: „HGW właśnie pokazała, że nauczanie Kościoła ma gdzieś. To ważny sygnał dla katolików. Na tę osobę katolicy głosować nie mogą”.

Ja sparafrazowałbym to w sposób następujący: „HGW właśnie pokazała, że Polska nie jest państwem wyznaniowym, a prawa przestrzegać muszą wszyscy. To bardzo ważny sygnał –

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 9.2/10 (wszystkich: 9)
Profesor Bogdan Chazan stracił posadę dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, 9.2 out of 10 based on 9 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Aleksander Lewandowski

- członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
 1. Anon pisze:

  To teraz lekarze podpisują klauzule sumienia? Niezwykłe, do niedawna podpisywali tylko deklaracje wiary… Taka drobna sugestia co do merytoryki.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +2 (oddano 2 głosów)
 2. Witam rzeczywiście mój błąd skrót myślowy za zamieszanie przepraszam.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +3 (oddano 3 głosów)
 3. Michał pisze:

  Odzywka Terlikowskiego jest obelżywa dla p.H-G.W. – Prezydenta m.st.Warszawy i dziwę się dlaczego pozostaje bez odpowiedzi.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +2 (oddano 2 głosów)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>