Chuligański wybryk to zdaniem prokuratury "propagowanie totalitaryzmu" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.07.2018

Chuligański wybryk to zdaniem prokuratury „propagowanie totalitaryzmu”

Chuligański wybryk polegający na namalowaniu na biurze poselskim napisu „” został przez prokuratora zakwalifikowany jako „propagowanie ustroju totalitarnego”. Ta kontrowersyjna decyzja śledczych spowodowała jednocześnie, że sprawczyni zamiast do 5, grozi tylko do 2 lat więzienia.

https://www.facebook.com/czabanski.krzysztof

Do incydentu doszło kilka dni temu w Wąbrzeźnie i Golubiu-Dobrzyniu. Chodzi m.in. o biuro poselskie Krzysztofa Czabańskiego z , niegdyś członka PZPR. Na drzwiach biura napisano farbą „PZPR”. Sprawczynię tego chuligańskiego wybryku bardzo szybko ustalono i postawiono jej zarzuty.

Jednak nie ma w nich mowy o zniszczeniu mienia. Prokurator dopatrzył się za to… propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. Zastosowano w tym przypadku artykuł 256 par. 1 Kodeksu karnego, który brzmi:

„kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Informację o zarzutach przedstawił opinii publicznej Prokurator Rejonowy – z Prokuratury Rejonowej w Wąbrzeźnie.

Oskarżona podczas przesłuchania wyjaśniła, że nie miała na celu propagowania ustroju totalitarnego, a wręcz przeciwnie, chciała przed takim ustrojem przestrzec.

Co ciekawe, gdyby prokurator zastosował przepisy o zniszczeniu mienia – winnej groziłaby znacznie wyższa kara, bo do 5 lat pozbawienia wolności…. Okazuje się jednak, że prokurator z nieznanych oficjalnie względów wybrał „łagodniejszy” artykuł.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 10.0/10 (wszystkich: 3)
Chuligański wybryk to zdaniem prokuratury "propagowanie totalitaryzmu", 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Waldemar Brzoza

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Irq pisze:

    Gdzie ten prokurator uczył się prawa?

    VA:F [1.9.22_1171]
     Wynik: 0 (oddano 0 głosów)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika