Gdańskie plaże. Ratownicy mają skuter, łodzie motorowe, kajaki morskie i paralotnię | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.07.2012

Mają skuter, łodzie motorowe, kajaki morskie a nawet paralotnię

Kąpieliska są już w pełni gotowe na przyjęcie plażowiczów. do końca wakacji będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się w siedmiu lokalizacjach.

Od niedzieli będą w pełni gotowe na przyjęcie plażowiczów. (Fot. )

Kąpieliska czynne będą codziennie w godzinach 9.30 – 17.30. Ratowników na stanowiskach będzie można spotkać w Jelitkowie, Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie. , , , to tylko najważniejszy sprzęt, jaki mają do dyspozycji.

Co istotne, będzie można ich spotkać także poza obszarami wyznaczonymi do kąpieli. Na akwenach niestrzeżonych będzie można spotkać ratowników działających w ramach akcji „Kajak Patrol”, dysponujących specjalistycznymi, ratowniczymi kajakami morskimi.

Nad bezpieczeństwem czuwać będzie również pilot-ratownik korzystający z paralotni. Dzięki temu, że patroluje plaże z wysokości, łatwiej mu dostrzec zagrożenie. Może też rzucić osobie tonącej samo nadmuchujące się koło ratunkowe oraz wezwać na pomoc kolegów na brzegu.

W sumie bezpieczeństwa nad morzem będzie strzegło ponad 110 osób (ratownicy, lekarze, ratownicy medyczni, wolontariusze). Plaże będą pilnowane również w nocy. Całodobowe patrole ratownicze będą miały do dyspozycji skuter z noszami pływającymi, łodzie motorowe i specjalistyczne kajaki morskie. Do ich zadań będzie należało zabezpieczenie akwenów niestrzeżonych. Dołączą do nich ratownicy medyczni i wolontariusze. Powstaną 2 zespoły, w których skład wejdą łódź motorowa, 2 ratowników oraz pies ratownik.

Rodzice z pociechami, którzy zechcą odpocząć na plaży z pewnością poczują się bezpieczniej wiedząc, że w przypadku zagubienia się malca, będą mogli liczyć na szybką pomoc. U ratowników można uzyskać specjalną opaskę identyfikacyjną, którą po opatrzeniu numerem kontaktowym do opiekuna lub ratownika, zakłada się dziecku na rękę. Dzięki temu łatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych i szybsze odnalezienie ich opiekunów. Opaski są nieprzemakalne, jednorazowego użytku. Dziecko ma możliwość wyboru koloru opaski. Nie będzie również w stanie samodzielnie jej zdjąć.

Nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych, by plaże były dla nich jeszcze łatwiej dostępne. Oprócz kładek ułatwiających dojazd aż do wody, na kąpielisku Gdańsk-Stogi do dyspozycji osób mających problem z poruszaniem się czeka wózek-amfibia. Daje on możliwość korzystania z kąpieli morskiej w sposób bezpieczny pod okiem ratownika. Plaże z ułatwieniami dla niepełnosprawnych są oznakowane odpowiednimi tablicami.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>