Relacja z "Gdańskiej Parady Niepodległości" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.11.2013

Relacja z „Gdańskiej Parady Niepodległości”

W Gdańsku miała wczoraj miejsce, kolejna już edycja „Gdańskiej Parady Niepodległości”. Po zakończeniu radosnego pochodu przez centrum miasta, na spragnionych kolejnych wrażeń mieszkańców, czekały .

Pomnik Jana III Sobieskiego.

Pomnik Jana III Sobieskiego. (Fot. )

W wesołej atmosferze pieśni patriotycznych wykonywanych przez chór „” z Trąbek Wielkich, tłumy gdańszczan podziwiało ekspozycje i prezentacje grup rekonstrukcyjnych na placu. Można było zobaczyć przegląd żołnierzy wojsk napoleońskich lub pokaz mody gdańskiej na przestrzeni wieków. Duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych, budziły pojazdy historyczne, a w szczególności, strzelająca atrapa czołgu. Swoje stanowisko posiadał również Instytut Pamięci Narodowej, który we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, przygotował inscenizację podziemnej drukarni z lat 80.

(Fot. Szymon Kranz)

Na miejscu znaleźli się również gdańscy strażacy w historycznych pojazdach, którzy opuszczając teren Targu, zatrzymali się pod jednym z drzew rosnących na terenie Ronda Sobieskiego, aby udowodnić, że ich sprzęt potrafi dokonać więcej, niż tylko zostać sfotografowanym. Udzielili niezwłocznej pomocy uwięzionemu w gałęziach gołębiowi, za co otrzymali gromkie brawa.

Pogodnej atmosfery wspólnego świętowania nie zakłóciły najmniejsze opady deszczu, tak niepokojące organizatorów imprezy.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- gdańszczanin, publicysta.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>