OFE czy ZUS? Masz czas do końca lipca | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.04.2014

OFE czy ZUS? Masz czas do końca lipca

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 kwietnia do 31 lipca br. członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych, począwszy od składki za lipiec 2014 r.

ZUS2014

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne obecnie wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru, z czego od 1 lutego 2014:

  • 2,92% podstawy wymiaru jest odprowadzane przez ZUS do wybranego przez Państwa OFE,
  • 4,38% podstawy wymiaru jest zapisywane na subkoncie w ZUS.

Jeśli Państwa składki nie będą przekazywane do OFE, to część składki emerytalnej wynosząca 7,3% będzie zapisywane na subkoncie w ZUS.

Oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE powinny złożyć również osoby, które w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2014 r. zawrą umowę z OFE na zasadzie dobrowolności, jeżeli chcą, aby składka do OFE była przekazywana także od 1 lipca 2014 r.

Decyzję o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać.

Począwszy od 2016 r. co 4 lata,od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie „okienko transferowe”. Będą mogli w tym okresie złożyć do ZUS oświadczenie o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.

Więcej szczegółów na stronie ZUS-u.

Źródło: ZUS

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>