Mord na nienarodzonym dziecku poruszył USA | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.06.2014

Mord na nienarodzonym dziecku poruszył USA

Trzy dni pewien Amerykanin gwałcił swoją byłą dziewczynę. Ta zaś oswobodzeniu poroniła ciążę. Obecnie mężczyzna jest poszukiwany za morderstwo dziecka w łonie matki. Wydarzenie to wywołało powszechną dyskusję w USA.

Departament Policji stanu Oklahoma poszukuje przestępcy przez facebook

Departament Policji stanu Oklahoma poszukuje przestępcy przez facebook

Jeśli kobieta w ciąży, wielokrotnie gwałcona, poroni dziecko, sprawca jest również mordercą? Czy poronienie w wyniku tego przestępstwa może być przez ustawodawcę traktowane jako morderstwo? Z tymi pytaniami zmaga się dziś społeczność amerykańska w wyniku szokującej sprawy karnej w Oklahoma City. Christopher Whitfield wielokrotnie gwałcił swoją byłą partnerkę, skazując ją na wielokrotne uszkodzenia ciała. Przetrzymywał ją i swoich synów: trzy- i ośmiolatka, przez kilka dni w domu. Sprawca trzymał uwięzione w zakratowanej piwnicy, grożąc że zabije ich matkę, gdyby spróbowała uciec i powiadomić policję. Synowie musieli być świadkami okrucieństw Whitfielda.

Kobieta będąca w szóstym miesiącu ciąży była przetrzymywana przez sprawcę w sypialni. Dostawała tylko wodę do picia, ale nic do jedzenia. Była wielokrotnie bita przez sprawcę skórzanym pasem lub sandałami, na koniec zaś wielokrotnie gwałcona. Sprawca gwałcił ją trzy dni, dopiero kiedy jej rodzina, nie mogła się z nią telefonicznie skontaktować, kobieta została uwolniona przez swego ojca. Whitfield groził mu bronią, a następnie uciekł samochodem byłej partnerki. Policja w Oklahomie i sąsiadujących stanach rozpoczęła jego poszukiwania.

Poważnie ranna kobieta doznała obrażeń wewnętrznych, jej twarz była tak spuchnięta, że rodzice z ledwością ją rozpoznali. Została natychmiast przewieziona do szpitala. Nie mogła nic mówić ani składać żadnych zeznań prze dwa kolejne dni. Uczynił to jej ośmioletni syn. Chłopiec i jego młodszy brat wyszli bez obrażeń. Cudem przeżyła ten koszmar oswobodzona kobieta, która słyszała bicie serca swego płodu oraz z widziała je na USG.

Wydarzyło się to 13 czerwca. Trzy dni później ustała dziecka. Potwierdziło to także badanie USG. Kobieta poroniła dziecko. „Gdy kobieta traci dziecko w wyniku gwałtu, to w oczach prawa jest to morderstwo” – powiedział rzecznik policji. Ponadto komisariat policji prowadzący sprawę opublikował na swojej stronie facebooka zdjęcie sprawcy z napisem: „Przestępca jest także mordercą i o to też go oskarżamy”.

Ale nie wszystkie amerykańskie stany mają takie prawo. Gdyby, na przykład, kobieta mieszkała w Nowym Jorku czy New Jersey lub Connecticut, wówczas sprawca nie byłby oskarżany o morderstwo. Ponieważ w 11 amerykańskich stanach nie ma jednoznacznego prawa, które miałoby zastosowanie w takim przypadku. Natomiast pozostałe stany mają wyraźne prawo, które mówi, że „zabójstwo płodu” jest karalne. Oklahoma jest jednym z nich. Tam płodu, podobnie jak w 23 stanach, rozpoczyna się w momencie poczęcia.

„Będziemy robili wszystko, aby go złapać i doprowadzić do odpowiedzialności karnej” – obiecuje rzecznik policji Knight. Oskarżony Whitfield jest ścigany za morderstwo, porwanie, napaść i gwałt. Grozi mu śmiertelny zastrzyk w przypadku skazania.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika