Życie na krawędzi - „Jack Strong” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.03.2014

Życie na krawędzi – „Jack Strong”

Któregoś dnia moja mama rzuciła pomysł, poszłabym do kina. I rozpoczęła się burza mózgów. Komputer włączony, repertuar kina odnaleziony, sprawdzamy. Mamie w oczy rzuca się tytuł „Jack Strong”. Myślę sobie: O nie, tylko nie to! Film polityczno-historyczny? To nie dla mnie, wynudzę się.. Ale decyzja zapadła, rzecz jasna bez mojej aprobaty.

jack_strongPodczas seansu byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Film wciągnął mnie bez reszty, kolejne sceny wywierały ogromne wrażenie. Reżyser filmu Władysław Pasikowski (znany między innymi z filmów: „Pokłosie”, czy „Psy”), według mnie wykonał dobrą robotę. Dobrał genialną obsadę aktorską, która dodała „smaczku” przedstawianej historii. Marcin Dorociński odtwórca głównej roli R1; Ryszarda Kuklińskiego wypadł znakomicie, podobnie Patrick Wilson, grający agenta CIA. Bije ich jednak na głowę mistrzowska gra aktorska Olega Maslennikova, wcielającego się w rolę Kulikova, głównodowodzącego Wojskami Państw Stron Układu Warszawskiego. Na pochwałę zasługuje również młody aktor Piotr Nerlewski, wcielający się w postać Bogdana Kuklińskiego, który potrafił wczuć się w rolę buntownika.

Film opowiada historię Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika ludowego Wojska Polskiego, który jako sztabowiec bierze udział w opracowywaniu planów nadchodzącej wojny między NATO a Układem Warszawskim. Szybko orientuje się, że w przypadku konfliktu, Polskę czeka atomowa zagłada. Nie widząc innego sposobu na powstrzymanie Sowietów, nawiązuje kontakt z Amerykanami i proponuje im współpracę wywiadowczą.. i tak staje się tajnym współpracownikiem CIA, o wymownym pseudonimie „Jack Strong”. Od tego momentu jego życie staje się zagrożone, co gorsza, zagrożenie to nie dotyczy tylko jego, ale całej rodziny. Jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii. W jego życie wkrada się konspiracja i paraliżujący strach…

Chociaż historia życia Kuklińskiego jest powszechnie znana, akcja filmu zaskakuje i wciąga. Sceneria filmu dobrze oddaje klimat minionych lat. Z kina wyszłam pozytywnie zaskoczona. Film jest godny polecenia, kto jeszcze nie widział, to gorąco zachęcam do obejrzenia.

Joanna Wojciulewicz

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika