To już 25 lat modelu Škoda Felicia! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.10.2019

To już 25 lat modelu Škoda Felicia!

Produkcja modelu FELICIA rozpoczęła się w Mladá Boleslav 17 października 1994 r. Następca modelu FAVORIT był pierwszym, który został opracowany pod patronatem Grupy Volkswagen. FELICIA została bardzo dobrze przyjęta przez klientów. Do 2001 roku fabryki w Mladá Boleslav, Kvasinach i Vrchlabí wyprodukowały ponad 1,4 miliona egzemplarzy w różnych wersjach nadwozia. FELICIA odniosła także sukces w motorsporcie.

Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej stworzono 50 prototypów ŠKODY FELICIA. Doświadczenie zdobyte przy budowie tych pojazdów pomogło zoptymalizować proces seryjnej produkcji nowego modelu. Pierwsze trzy egzemplarze nowego hatchbacka ŠKODY zostały pomalowane w kolory czeskiej flagi i zaprezentowane publicznie na Moście Karola w Pradze.

Na przestrzeni lat FELICIA stała się bestsellerem marki dzięki połączeniu nowoczesnej technologii, świeżego designu z przestronnym wnętrzem i atrakcyjnej ceny. W lutym 1998 r. wprowadziła face lifting FELICII. Odświeżony model został zaprojektowany zgodnie z nowym językiem designu wprowadzonym w modelu OCTAVIA. Ostatnie egzemplarze ŠKODY FELICIA zjechały z linii produkcyjnej w czerwcu 2001 r. zamykając ogólną liczbę wyprodukowanych modeli na liczbie 1 401 489 sztuk. Jej sukces kontynuuje zaprezentowana w 1999 roku FABIA.

Surowe normy jakości i bezpieczeństwa

Pięciodrzwiowy hatchback FELICIA był o 40 milimetrów dłuższy i 15 milimetrów szerszy niż jego poprzednik, FAVORIT. Pojemność bagażnika wzrosła o 21 litrów, poprawiono także zawieszenie oraz wyciszono wnętrze. ŠKODA zadbała również o bezpieczeństwo nowego modelu, które zostało potwierdzone testem zderzeniowym TÜV. Produkcja i montaż nowego modelu spełniały również rygorystyczne normy jakości, o czym świadczy przyznany certyfikat ISO 9002.

Podstawową jednostką napędową serii FELICIA był czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 1289 cm3, zapewniający moc 40 kW (54 KM) lub 50 kW (68 KM) w zależności od wariantu. Mocniejszy silnik 1.6 MPI o mocy 55 kW (75 KM) i 1,9-litrowy silnik wysokoprężny o mocy 47 kW (64 KM) zostały dodane do gamy w 1995 roku.

Kolejne warianty pojazdów użytkowych

W 1995 roku rozszerzyła rodzinę modeli o jeszcze bardziej przestronną FELICIĘ COMBI oraz dostawcze wersje: VANPLUS i PICKUP. Ponadto zbudowano około 4000 pickupów o nazwie FELICIA FUN, które charakteryzowały się żółtym nadwoziem oraz żółtymi elementami we wnętrzu.

W gamie modeli FELICIA wprowadzono wiele nowoczesnych opcji wyposażenia, na przykład: ABS, cztery poduszki powietrzne, klimatyzację, wspomaganie kierownicy, regulowane i podgrzewane przednie fotele i komputer pokładowy. Aby uczcić 100. rocznicę założenia firmy, SKODA zaprezentowała także w 1995 r. luksusową edycję FELICIA LAURIN & KLEMENT oraz limitowaną edycję FELICIA ATLANTA z okazji letnich igrzysk olimpijskich.

Czytaj dalej…

Autor

- Gazeta BałtyckaMoto Replika