Chiński Nowy Rok na Uniwersytecie Gdańskim | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.02.2014

Chiński Nowy Rok na Uniwersytecie Gdańskim

W czasie uroczystości obchodów Chińskiego Nowego Roku – Roku Konia – na Uniwersytecie Gdańskim będzie można uczestniczyć w ceremonii parzenia herbaty i przygotowania tradycyjnych noworocznych chińskich potraw (będą pyszne sajgonki!).

Chiński Nowy Rok na Uniwersytecie GdańskimStudenci będą śpiewać chińskie i polsko chińskie piosenki. Będą także warsztaty wycinanek a nawet prezentacja Kung Fu z Shaolinu i chińskiego zodiaku.

W przygotowania tradycyjnej uroczystości obchodów Chińskiego Nowego Roku – Roku Konia na Uniwersytecie Gdańskim zaangażowali się chińscy i polscy studenci pod opieką prof. Wu Lan, kierownika Pracowni Sinologii i koordynatora programowego sinologii na Uniwersytecie Gdańskim.

W czasie spotkania będzie można zobaczyć pokaz tradycyjnych chińskich strojów, posłuchać chińskich piosenek, zobaczyć ceremonię parzenia herbaty, warsztaty chińskich wycinanek i kaligrafii, a także zdobyć wiedzę o chińskim zodiaku i Yangliuqing – tradycyjnych chińskich motywach noworocznych. Nie zabraknie tradycyjnych noworocznych chińskich potraw (oczywiście pysznych sajgonek!) i będzie nawet prezentacja Kung Fu z Shaolinu.

Uniwersytet Gdański z racji prowadzonych badań naukowych, współpracy w zakresie kształcenia i realizacji wielu projektów kulturalnych związanych z Chinami jest najważniejszym ośrodkiem badawczo-naukowym w tym zakresie w północnej Polsce. Na studiuje obecnie 36 studentów z Chin (w większości na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na specjalności International Business). W tym roku akademickim 31 studentów studiuje na nowym kierunku na UG – sinologii (o jedno miejsce starało się ponad 10 kandydatów). To kierunek unikatowy w skali kraju. Studenci nie tylko uczą się praktycznego języka chińskiego, poznają historię i kulturę Chin. Studiują także zagadnienia z zakresu chińskich uwarunkowań politycznych, prawnych i ekonomicznych. Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego). Uniwersytet Gdański uzyskał pomoc w postaci finansowania lektorów języka chińskiego a także materiały dydaktyczne, w tym także audiowizualne, do nauki języka chińskiego.

Na zdjęciach warsztaty parzenia chińskiej herbaty, kaligrafii i wycinanek w czasie spotkań studenckiego koła naukowego z Lee Fulan, nauczycielką sinologii na UG. (Fot. Lee Fulan)

Uniwersytet Gdański prowadzi także filologię polską dla chińskich studentów na Uniwersytecie w Harbinie. Zaawansowane są starania o powołanie filologii polskiej na Szanghajskim Uniwersytecie Języków Obcych (na trzy polonistyki w Chinach, dwie, w Harbinie i Szanghaju będą funkcjonować pod egidą Uniwersytetu Gdańskiego; trzecia – najstarsza – funkcjonuje na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych). W ramach umów i osobistych kontaktów rozwija się współpraca z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych oraz Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie, chińskimi przedsiębiorstwami w Polsce i instytucjami. Zaawansowane są także starania o powołanie na Uniwersytecie Gdańskim Instytutu Konfucjusza lub Klasy Konfucjusza – partnerem UG w tym zakresie jest Liaoning Normal University z Dalianu, a rozmowy wspomaga Kwatera Główna Instytutu Konfucjusza w Hanbanie.

Współpracę Uniwersytetu Gdańskiego z uczelniami i instytucjami chińskimi koordynuje prof. dr hab. Józef Arno Włodarski, Prorektor ds. Studenckich UG.

  • Czas – 18 lutego 2014 roku, początek spotkania o godzinie 15.00 (potrwa około półtorej godziny)
  • Miejsce – Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53
  • Organizator – Pracownia Sinologii oraz Centrum Studiów Azji Wschodniej UG

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika