Merkel mówi, cała reszta ma słuchać | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.12.2015

Merkel mówi, cała reszta ma słuchać

Z pewną nutką optymizmu patrzę na reanimację „Grupy Wyszehradzkiej”, praktycznie poddanej eutanazji przez poprzedników.

Merkel mówi, cała reszta ma słuchać

Na razie Grupa uzgodniła – i twardo broni – wspólnego stanowiska wobec kwestii uchodźców, co wywołuje histeryczne wręcz reakcje za Odrą. Powoływanie się przez niemieckich komentatorów na demokrację i „wspólne europejskie wartości” brzmią mało przekonująco zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie tryb podejmowania decyzji w tej sprawie w sposób absolutnie autorytarny przez Panią Kanclerz. Cała reszta ma słuchać.

Są już pierwsze efekty tej „głęboko przemyślanej” strategii Angeli Merkel: w Niemczech rośnie w siłę eurosceptyczna partia AfD, która ma szansę po wyborach stać się trzecią siłą polityczną nad Szprewą, zaś we Francji wybory regionalne właśnie wygrał Front Narodowy Marie le Pen. W rozmiarach zwycięstwa formacji Jarosława Kaczyńskiego w naszym kraju także jest cegiełka niemieckiej Kanclerz.

Mam nieśmiałą nadzieję, że także w innych sprawach będzie przemawiała jednym głosem – chodzi mi zwłaszcza o politykę wobec Rosji, gdzie nasi sąsiedzi wolni są od właściwej naszym politykom maniakalnej wręcz rusofobii, chociaż patrząc ostatnio na obłąkańczą walkę z pomnikami żołnierzy Armii Czerwonej, pewnie zbyt wiele sobie wyobrażam.

Autor

- dziennikarz. Od 1976 roku jego publikacje ukazywały w Dzienniku Bałtyckim, Głosie Wybrzeża, Kurierze Gdyńskim, Gazecie Gdyńskiej. Ostatnio publikował w Dzienniku Trybuna oraz na portalu Głos Gdyni. Jest autorem przeszło pięćdziesięciu autorskich programów telewizyjnych "Weekendowy magazyn szachowy " zrealizowanych w TV Szelsat w latach 1999 - 2000 oraz programów publicystycznych "Krótko i na temat" w TV Gdynia w 2001 roku.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Imię... pisze:

    To co mówi Merkel wykonuje Tusk. I wykonywał od wielu lat. Zlikwidował Polski przemysł podczas gdy Merkel rozkręcała niemiecki. Kiedy za to odpowie?

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika